Opuštěná loď Čechie dostala další ránu. Sobotní kolísání hladiny Labe, zaviněné zamrznutím stavidel na jezu ve Smiřicích, způsobilo prasknutí předního úchytu jedné ze dvou tyčí, které udržují plavidlo v určité vzdálenosti od břehu. Utržení kolosu však podle mluvčího radnice Václava Svobody nehrozilo.
„Hladina klesla asi o 50 centimetrů. Prasknutí úvazu způsobilo, že příď se vzdálila o několik desítek centimetrů od břehu a loď se naklonila,“ uvedl Václav Svoboda z magistrátu. Dodal, že zástupcům města se nepodařilo se správcem konkurzní podstaty ani údajným vlastníkem opravu domluvit. Město proto zajistilo práce u hasičů a zaplatí je samo. Náklady však bude po vyjasnění situace požadovat po majiteli plavidla. „Nejedná se o velké částky, ale když se to často opakuje, tak se to nasčítá,“ doplnil zástupce hradecké radnice.
Na problémy někdejšího botelu přišel majitel pejska, který byl na nábřeží na procházce. O svém postřehu uvědomil městskou policii. „Na místě bylo zjištěno, že se oznámení zakládá na pravdě,“ sdělila nám Eva Čížková z hradecké městské policie. Strážníci o víkendu věnovali místu zvýšenou pozornost a v sobotu večer zjistili, že na zádi se posunulo kotvicí rameno a došlo k napnutí řetězu na zádi. „Z důvodu nebezpečí přetržení kotvicích řetězů provedla hlídka uzavření nábřeží v okolí lodi vymezovací páskou,“ dodala Čížková. Hlídce se podle ní na místě přihlásil muž, který uvedl, že je majitelem lodi a sám se snažil loď zabezpečit.