Roky opuštěná loď Čechie, která na Smetanově nábřeží kotví od roku 1996, zůstane v Hradci.

Nový majitel, společnost Falko II Czech, ji přestaví na botel pro movitější klientelu a zahraniční hosty. Bude se jmenovat Falko a s jejím otevřením majitel počítá na Velikonoce. Nový vlastník původně uvažoval o převozu plavidla na vltavské Rašínovo nábřeží v Praze, kde by bylo dalším z mnoha tamějších botelů. Záměr časem přehodnotil.

„V Praze bychom byli osmadvacátí, v Hradci jsme jediní,“ řekl majitel firmy Falko II Czech Milan Semrád. Hned zahájil obnovu lodi postavené v osmdesátých letech minulého století pro někdejšího východoněmeckého vůdce Ericha Honeckera. „Zatím děláme přípravné a bourací práce,“ uvedl Josef Tichý, jenž má rekonstrukci lodi na starosti.

Plavidlo, které bude po dokončení větší, se opět stane plovoucím hotelem, tedy botelem s ubytováním v kajutách a restaurací. Chce se zaměřit na návštěvníky ze středních a vyšších vrstev a zahraniční turisty, které sem mají vozit cizí cestovní kanceláře. Hodlá spolupracovat také s nedalekým kongresovým centrem Aldis, pro jehož hosty by mohl nabídnout odpovídající ubytování, počítá však také s pomocí města.

Loď se do jara promění v botel v karibském námořnickém stylu s odpovídající výzdobou i jídelním a nápojovým lístkem, nebo v plavidlo připomínající stylem Francii třicátých let minulého století.

„Ještě jsme se nerozhodli. Ve hře jsou obě varianty,“ řekl Milan Semrád. Zatímco počet lůžek zůstane stejný, tedy kolem padesáti, restaurace včetně paluby pojme více návštěvníků. Podle ředitele Falko II Czech Jiřího Mera se kapacita zvýší dvojnásobně na zhruba 150 hostů. Více informací o plavidlu Čechie najdete na internetové adrese: