Majitel opuštěné lodi Čechie, kotvící na labském Smetanově nábřeží, je rozhodnut chátrající plavidlo prodat. O parník postavený před lety pro někdejšího šéfa východoněmeckých komunistů Ericha Honeckera, který následně fungoval v Hradci Králové jako botel, usilují dva zájemci.

„Je to tak, Čechie se bude prodávat. Mám dva zájemce, rozhodne se příští týden,“ potvrdil Deníku informace vlastník plavidla Zdeněk Pešát. Dodal, že oba chtějí více než 200 tun vážící loď renovovat a provozovat ji jako botel, tedy loď s ubytováním, případně restaurací.

„Jeden podnikatel počítá s tím, že loď převeze do Prahy a umístí ji na Vltavě, druhý chce, aby Čechie zůstala v Hradci,“ sdělil Zdeněk Pešát.
Ruch kolem lodi, kdy se tady už pohybovaly některé těžké mechanismy, podle něho souvisí se zájmem pražského podnikatele, který na místě zjišťuje možnosti, jak a kudy plavidlo případně dostat z vody a odvézt.

„V podstatě existují dvě možnosti, kde by to šlo. Buď u jezu v Předměřících nebo u areálu Montasu, kde jsem loď dostával na Labe před lety já,“ prohlásil Pešát.
Plavidlo bylo vyrobeno na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století v Německu a do Česka je v roce 1995 dopravil právě Zdeněk Pešát.
Kolos skončil v přístavu ve Chvaleticích a následující rok putoval po silnici do Hradce Králové, kde byl smontován a usazen na Labe u Smetanova nábřeží. Restaurace a ubytování zahájily provoz v roce 1997.
Zlatá éra Čechie trvala několik let, v současnosti je loď opuštěná a mírně nakloněná na jednu stranu.