Krajská metropole je chráněna z obou stran protipovodňovými poldry. Ty by měly zachytit velkou vodu už před samotným Hradcem. „V centru města jsou stěny kolem Labe vysoké. Jediným problémovým místem je úsek u nemocnice,“ popisuje mluvčí města Václav Svoboda. Připraveny jsou však technické služby s pytli písku a stavba případných hrází by byla okamžitá.

Větší potíže by mohla způsobit loď Čechie. Pokud by se utrhla, mohla by narušit statiku Pražského mostu a zablokovat průtok. „I na tuto situaci jsme připraveni. Loď by měl zajistit její vlastník, ale pokud by k tomu nedošlo, jsou nachystány lana i těžká technika,“ dodal Svoboda.

Náhodě nic neponechali ani Třebechovice pod Orebem a Chlumec nad Cidlinou. V obou městech vyrostly ochranné valy a hráze. Velká voda z řek Dědina v Třebechovicích a Cidlina v Chlumci napáchala v minulosti obrovské škody. O střechu nad hlavou přišly stovky lidí. „Nechali jsme si zpracovat rozlevovou mapu území. Kritická je oblast při soutoku řek Cidlina a Bystřice, která se nachází při jižním okraji města,“ uvedl starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

Radnice také investovala nemalé peníze do stavby protipovodňových hrází a valů. Město by měly ochránit před dvacetiletou vodou. Pokud by však hladiny řek překročily i tuto hranici, pod vodou by se ocitlo tři sta až čtyři sta domů. „Problém je v tom, že v dnešní době se v záplavové zóně, kde už nesmí nic stát, nachází zhruba sto padesát domů,“ dodal Uchytil. Protipovodňová hráz chráníci před stoletou vodou stojí od loňského podzimu v Třebechovicích pod Orebem.

„Situaci nesutále sledujeme. Jakmile by se hladiny Dědiny a také Orlice začaly zvedat, začneme jednat podle protipovodňového plánu,“ vysvětli starosta Třebechovic pod Orebem Jiří Němec. V krajním případě má obec také seznam obyvatel, kteří by museli opustit své domovy.

Velká voda odešla. Tentokrát bez větších škod

První stupeň v neděli platil už jen na řekách z Vysočiny. Vodohospodáři ale varují před tajícím sněhem v Krkonoších a Orlických horách

Letošní jarní povodeň jsme, zdá se, přečkali bez větší úhony. Velká voda se už převalila i přes Přelouč, kde byl první, nejnižší stupeň povodňové aktivity odvolán už v sobotu večer. Vodohospodáři ale varují před možnou druhou vlnou jarní oblevy. Tentokrát totiž zahrozily jen řeky přitékající z Vyočiny, kde odtála většina sněhu. Ve vyšších polohách Krkonoš a Orlických hor ale sníh nadále zůstává, v nejbližších dnech zde má podle předpovědí meteorologů naopak napadnout až 20 centimetrů nového sněhu. Na hřebenech Krkonoš leží stále kolem 140 a v Orlických horách 80 centimetrů sněhu.„Očekávané srážky v noci mohou sice způsobit pozastavení poklesů vodních stavů, nebo jejich opětovné mírné vzestupy na horních tocích, ale jen krátkodobé,“ řekl včera Jiří Petr, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

Včera odpoledne zůstávalo několik prvních stupňů povodňové aktivity již jen na Doubravě, Chrudimce, Novohradce a Loučné, hladiny všech řek však s několika výkyvy už od pátku klesaly. Výjimkou byla jen Loučná v Dašicích, která kulminovala až včera odpoledne.

Toky v severní části východních Čech prakticky nezahrozily. Hodně vody zadržely také preventivně vypuštěné přehrady. Své si tak letos užili hlavně zahrádkáři, zatopených sklepů letos zdaleka nebylo tolik jako při velké jarní povodni v roce 2006. „Teď se voda objevila po dvou letech, ale jindy to bývá i pětkrát až sedmkrát do roka. Jako jsou každý rok Vánoce, tak tady máme zase povodně,“ smál se včera Alois Čapek, obyvatel zaplavené Úhřetické Lhoty ležící na březích Novohradky. Jindy uzounká říčka, kterou byste přešli v holínkách, se v týdnu rozlila v kilometr široké a tři metry hluboké jezero. Před dvěma lety, na přelomu března a dubna 2006, bylo ale mnohem, mnohem hůř. A nejen na Novohradce. Velká voda tehdy zaplavila stovky domů, některé vesnice na Litomyšlsku úplně odřízla od světa a poničila hřebečský tunel mezi Moravskou Třebovou a Svitavami.

Nejen na horách, ale i v nižších polohách totiž tehdy leželo mnohem více sněhu a teploty trhaly rekordy, stoupaly až ke dvacítce. Do toho se přidal déšť a dílo zkázy bylo dokonáno.Sníh tál jak šlehačka na dortu. Ikonou tehdejšího řádění velké vody se stala Cerekvice nad Loučnou u Litomyšle. Nejhůř dopadla zdejší mateřská škola, která musela být evakuována, lidé vynášeli bahno z většiny domů.

V nedaleké Dlouhé Třebové se 2. dubna utopil 55letý důchodce. Spadl do túně vytvořené z naplavené vody. „Někde bylo dosaženo i 50letého průtoku, například v Cerekvici na Loučné nebo na Žejbru ve Vrbatově Kostelci,“ uvedla později povodňová analýza Českého hydrometeorologického ústavu.