Budoucnost lodi Čechie, která roky chátrá na Labi u Smetanova nábřeží, je stále nejistá. Přestože se kolem ní motá několik nápadníků, nového vlastníka ještě nemá. Není tedy jisté, zda v Hradci zůstane.

„O prodeji stále jednám. Zájemců ještě několik přibylo. Nejvážnější jsou čtyři. Předpokládám, že do konce roku už se nic podstatného nestane. Věřím, že prodej bude uzavřen na jaře příštího roku,“ uvedl David Morkus ze společnosti Morkus Morava, která se plavidlo snaží už půl roku prodat. V létě se zdálo, že bývalý botel s pěti desítkami lůžek získá nový majitel do konce letošního roku, ale jednání jsou komplikovanější. Loď Čechie je nyní k mání bez daně za milion a půl.

Nápadníci, kteří okolo Čechie obšlapují, mají podle Morkuse s plavidlem různé záměry. Jeden počítá s tím, že zůstane na Labi v Hradci, další chtějí loď přemístit do Prahy nebo na jiné vodní plochy.

Podle náměstka primátora Martina Soukupa není projekt botelu marný, ale musel by fungovat. Současný stav, kdy loď hyzdí nábřeží a do jejích útrob se dostane kdo chce, je podle něho neudržitelný. „S tím, co je tam teď, má město jenom problémy. Zejména při hrozbě velké vody musíme loď ukotvit ke břehu těžkou technikou, aby se neutrhla a nepoškodila Tyršův most. Pokud by však fungovala jako plovoucí hotel, mohla by být další atraktivitou Hradce,“ říká.