Dostat se do obchodní zóny na Rašínově třídě jinak než autem nebo autobusem je celkem oříšek. Město tu sice před šesti lety zřídilo stezku pro pěší a cyklisty, hned poté ji ale zase muselo zrušit. Od té doby cestu zdobí cedule se zákazem vstupu. Absurdní situace, nad kterou Hradečané kroutí hlavou, se brzy konečně rozlouskne.

Cyklostezka, která propojuje ulici Jungmannova s hypermarketem Tesco, by měla začít existovat i na papíře. „Je podána žádost o dodatečné povolení stavby. V rámci reorganizace činností tuto žádost převzal od odboru dopravy k vyřízení stavební odbor magistrátu,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Petr Vinklář.

Cedule se zákazem ze stezky zmizí ihned po vydání povolení stavby. „Konkrétní termín závisí na vydání rozhodnutí stavebního odboru,“ upřesnil mluvčí.

Kde se vzala cedule?

Stezku bylo nutné uzavřít kvůli rozdílným názorům úředníků na to, jak vypadá mlatová cesta. Dopravní odbor magistrátu tehdy upozornil na to, že asi čtyřicetimetrovému úseku cyklostezky chybí stavební povolení. Odbor majetku to smetl ze stolu s tím, že mlatová cesta povolení nepotřebuje. Na to úředníci z odboru dopravy namítli, že stezka mlatová není, je kvalitnější, a proto povolení mít musí.

Výsledkem byla cedule se zákazem. Lidé si s ní ale hlavu příliš nelámou a cestu i přes zákaz dál využívají.

Přes městské pozemky

Stezku k obchodní zóně na Hradubické město muselo před lety zrušit. Chodci a cyklisté ji přesto dál využívají.Zdroj: Deník/ Michaela HorynováStezka k obchodní zóně měla původně vést jinou trasou. Město ale narazilo na problém – na trase stezky byly soukromé pozemky, které jejich vlastník nechtěl prodat. Právě proto město o kousek dál zbudovalo mlatovou cestu, aby se cyklisté a chodci do obchodní zóny dostali, i když mírnou oklikou.

Pozemky na trase původní stezky se městu dosud vykoupit nepodařilo, proto se zlegalizuje pouze stezka vedoucí po městských pozemcích. „Stezka povede po současné trase, tedy přes takzvaný mlatový bypass,“ potvrdil Petr Vinklář.

Až do Makra

Hradečany čeká ještě jedna dobrá zpráva. Obchodní zóny u Tesca a Makra se v budoucnu propojí díky nové obslužné komunikaci. Souběžně se silnicí vznikne i cyklostezka, chodník pro pěší a zastávky městské hromadné dopravy. „Již je požádáno o územní rozhodnutí. Zbývá zajistit poslední pozemek od společnosti Tesco stores,“ prozradil k plánovanému projektu mluvčí.