Teplotní nápor předpovídají meteorologové vysoký. „Nejvyšší denní teploty mohou být 34 až 37 stupňů Celsia, vítr pouze mírný," uvádí ČHMÚ.

„S ohledem na předpověď počasí doporučuji jako lékař každému přizpůsobit denní režim. Platí to zejména u dětí," říká Pavel Svoboda, ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

„V případě dětí platí zvláště pozor na takové elementární věci jako je pobyt v rozpáleném automobilu a hlídání pobytu na přímém slunci. To ostatně platí i pro seniory. Obě tyto skupiny mají problémy s termoregulací a snadno se přehřejí," varuje Pavel Svoboda.

Pozor na zdraví

Hrozí riziko úžehu (laicky přehřátí hlavy) nebo úpalu (celkové přehřátí organismu).

„Oba stavy se příliš neliší, příznakem bývá zarudlost, závratě až zvracení. Prevencí je pobyt ve stínu, lehký průvan, ochlazování. V případě problémů zejména u dětí postup jako u horeček –  zábal mokrým ručníkem, přesun do stínu a na slunce již nevycházet. U dospělých nedoporučuji extrémní fyzickou námahu například v podobě pětisetovou tenisové bitvy nebo celodenní práci na zahradě. V takto extrémních teplotách hrozí zdravotní následky," varuje Pavel Svoboda.

Samostatnou kapitolou pak je příjem tekutin. To jistě každý ví, ale neškodí některé základní poučky zopakovat:

„Pro tropické teploty doporučuji minimálně o polovinu zvýšit běžnou denní spotřebu tekutin každého jedince. K pití nejlépe čaje, ředěná minerální voda, či ředěný džus. Neředěné ovocné šťávy nejsou za těchto podmínek zcela vhodné. Dále doplnit stravu o sezónní ovoce či zeleninu jako meruňky či okurky.  Naopak omezit doporučuji alkohol, do příjmu tekutin nelze počítat ani kávu," doporučuje Pavel Svoboda.

Děti a bazény

V souvislosti s horkem záchranáři varují i před bazény, které se v nestřeženém okamžiku mohou stát místem tragédie, když do nich dítě bez dozoru spadne. Pokud tedy nemůžete zajistit hlídání dítěte v okolí bazénu, nejjednodušší rada zní zamezit přístupu k hladině. Plůtkem, zakrytím, nebo   zastřešením, nebo volbu nadzemní varianty bazénu, kam děti nedosáhnou. Pozor ovšem na různé měkké zakrývací fólie nebo plachty, které naopak mohou být v případě pádu pastí.

Už v sobotu večer nebo v neděli ráno by ale mohla přijít změna. Za horkým jižním vzduchem by měla přijít studená fronta a s ní bouřky, déšť a vyloučené není ani krupobití. Teploty by měly v neděli zase spadnout ke dvaceti stupňům Celsia. I z toho ale hrozí zdravotní komplikace.

„V tomto případě jde zejména o starší lidi a chronické pacienty, kteří jsou citliví na změny teploty a tlaku. S dlouhodobými klimatickými extrémy se mohou vyrovnávat dobře, ale právě tyto výkyvy, které očekáváme, snášejí tito lidé hůř," dodává Pavel Svoboda.