Už je to více než rok, co se bývalému řediteli hradeckého kina Central Leoši Kučerovi nechtělo předat kino městu. Provozování kina se občanské sdružení pod jeho vedením muselo vzdát kvůli dluhům. Město o jeho služby už nestálo a nějaký čas i trvalo, než se do své budovy vůbec mohlo dostat. Co se od té doby změnilo?

Kino chce odkoupit techniku

Kino promítá, sice ne tak, jak by si jeho noví provozovatelé představovali, ale v rámci daných možností dělají, co mohou. Artové filmy, dokumenty, přenosy z koncertů běží. A co že je tak tíží?

Je to stále se vlekoucí situace kolem technického vybavení kina. To je majetkem občanského sdružení Pro Central. V současné době ho spravuje konkurzní správce a město, aby mohlo provoz kina udržet, si techniku pronajímá za 27 tisíc korun měsíčně. Jenže už to trvá trochu dlouho.

„Jednáme s konkurzním správcem o odkoupení, ale nechceme dávat za dnes už ne úplně moderní vybavení částku 1,8 milionu korun, kterou nabízí a která je téměř stejná, jako vybavení nové. Jsme ochotni si vybavení koupit za polovinu, uvidíme, jestli na to správce přistoupí," říká Martin Soukup, náměstek primátora.

„Už by bylo na čase, aby se věci hnuly, přece jen peníze, které město dává za pronájem, jsou už docela velký balík," posteskl si Petr Vítek, který od prosince minulého roku kino provozuje. „Když nevíme, jak to bude s technikou, nemůžeme si nasmlouvávat dlouhodobé projekty, a to je problém," dodává.

Bude stačit dotace 950 tisíc?

Petr Vítek přejmenoval kino na Bio Central, promítá v něm od 20. prosince loňského roku a od města dostal na rok  950 tisíc korun, aby z nich kino provozoval. „Zatím nejsem schopen říci, jestli to bude stačit, uvidíme v prosinci," řekl.

S návštěvností to vypadá dobře, teď přes léto je diváků méně, ale to je normální ve všech kinech. V rámci akce královéhradecké filmové se promítají některé filmy za 30 korun, což samozřejmě návštěvníky láká.