Dvanáct zcela nových dílen a učeben, kde nechybějí lakovna, karosárna či dílny diagnostiky, se včera otevřelo ve Vážní ulici. Staly se součástí odborného centra pro výchovu automechaniků a pracovníků v dalších autoopravárenských oborech a sloužit budou nejen Střední odborné škole a Střednímu odbornému učilišti v hradecké Vocelově ulici.

Do samotné stavby se investovalo přes třiatřicet milionů korun a do vybavení pak tři miliony korun, centru při vzniku pomohly dotace z Evropské unie a Královéhradeckého kraje.

„Královéhradecký kraj dlouhodobě podporuje rozvoj technických oborů. Jejich absolventů je na trhu práce stále nedostatek, přestože firmy nabízejí velmi atraktivní uplatnění. Situaci se kraj snaží změnit pomocí stipendií pro vybrané technické obory i dalším rozvojem škol, které budoucí technické pracovníky vychovávají,“ řekl krajský radní Jiří Nosek, který má na starosti právě školství.

Jak připomněl ředitel školy Vladislav Košťál, v centru praktické dovednosti a nové vědomosti nezískávají pouze její žáci, ale také dospělí: učitelé z jiných škol kraje. Míří sem také například mechanici emisních stanic, řidiči z povolání nebo si tu znalosti ověřují lidé z průkazem obsluhy vysokozdvižného vozíku, kterých tu vzdělávacími kurzy projde kolem patnácti set ročně.

Především pro muže byla zajímavá dílna na obrábění, které symbolicky říkají „muzeum“. To proto, že jsou tu výjimečně soustruhy a frézky z minulého století. „Chceme, aby si naši žáci vyzkoušeli vše a tedy i vedle zcela moderní techniky, aby dokázali ovládat a poradit si například se starými soustruhy,“ dodal Košťál. Trochu to působilo paradoxně. Hned vedlejší učebně totiž dominují dva moderní přístroje, na kterých lektoři simulují v dnešním přetechnizovaném světě závady na vozidlech a studenti i dospělí je mají najít a odstranit všechny poruchy.

V Hradci Králové již bylo v září otevřeno centrum odborného vzdělávání ve strojírenství na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Hradební ulici. V příštím týdnu pak bude dokončeno lesnické centrum v Trutnově a do roku 2012 vznikne v Náchodě centrum stavební. Na čtyři centra odborného vzdělávání se podařilo kraji získat z fondů Unie 125 milionů korun.

(pov, dio)