Dvě kontroly, čtyři zákazy v pokračování stavby a pokuta čtvrt milionu korun. Nizozemský investor CTP Invest stavbu dvou obřích skladových hal na ploše větší než 21 tisíc metrů čtverečních pozastavil teprve tento týden. Tedy až když se o něj začala zajímat média a město sdělilo, že připravuje trestní oznámení. Podle primátora Hradce Králové Zdeňka Finka jinak ani postupovat nešlo: „Stavební odbor se o situaci začal zajímat v druhé polovině prosince a postupoval správně. Práce není možné zastavit policií nebo zabavit stroje. To není v našem právním řádu umožněné."

Je to nehoráznost

Jednání CTP je podle primátora nehoráznost. „Stavět bez stavebního povolení si normální člověk, který ctí zákon, vůbec nedokáže představit. Ještě více mě na tom zaráží fakt, že si na to najali firmy, které mohou přijít o své živnostenské oprávnění."

Firmy, které stavbu u výpadovky na Třebechovice ve středu kvapně opouštěly, se však dušují, že nevěděly, že se tu buduje nelegálně. „Netušili jsme to," potvrdil Deníku Víťa Pecl, jednatel firmy Pozis Bau Rousínov. Bude společnost s investorem spolupracovat i nadále? „Budeme si na CTP v každém případě dávat pozor."

Nizozemský investor si už zažádal o dodatečné stavební povolení, v dalších pracích hodlá pokračovat teprve až ho získá. Zástupce společnosti Josef Lhotský už v úterý slíbil, že do té doby na místě nikdo žádné dělníky a těžké stroje neuvidí. „Nepochybně si chtějí vynutit legalizaci stavby," komentoval žádost Zdeněk Fink.

Stavbu lze povolit

To se také investorovi s velkou pravděpodobností podaří a získá ji. Stavbu, na níž je jedna z průmyslových hal těsně před svým dokončením a druhá už se rýsuje, je totiž podle zákona možné dodatečně povolit. Stavební úřad je navíc povinen probíhající řízení o odstranění stavby přerušit, dokud se nerozhodne o případném dodatečném povolení.

„Holanďané" svůj slib zatím dodržují. Veškeré práce se v byznys parku pozastavily. Na jak dlouho ale není jisté. Hotové haly by totiž měly být předány už letos v dubnu. Svůj archiv tu plánuje například Česká spořitelna, která tvrdí, že o problémech s nelegální stavbou nic netušila. „Důležitý je pro nás moment, zda bude hala dostavěná včas a bude mít veškerá povinná povolení, aby nám byla předána řádně zkolaudovaná. To je pro nás podmínkou nastěhování," uvedla Pavla Kozáková z tiskového centra spořitelny.