Spící rozestavěné haly na okraji východočeské metropole by chtěla dostavět firma PSG z Otrokovic, která je jedním z dodavatelů původního investora. Se svým záměrem seznámila radní Hradce Králové. Vedení města se ale k nabídce staví odměřeně.

„Ptali se nás, co by pro dostavbu mohli udělat. Řekli jsme jim, že to je velmi obtížná situace stavbu vzkřísit. Pokud by pro to chtěli něco udělat, měli by ji přiblížit územnímu rozhodnutí a změnit z určité části její náplň," potvrdil primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub).

Podle něj PSG počítá s tím, že by měli městu něco nabídnout. „Řekli jsme jim, že minulá kompenzace zastupitelstvem neprošla a jejich nabídku pošleme předsedům politických klubů v městském zastupitelstvu," dodal Fink.

Haly začaly vyrůstat na výpadovce na Třebechovice pod Orebem na podzim 2014. Od prosince 2014 o nelegální stavbě věděl stavební odbor města, stavbu nizozemská společnost CTP přerušila až po opakovaných výzvách v březnu loňského roku. Poté investor požádal o dodatečné stavební povolení, které ale úřady na jeho žádost přerušily do letošního dubna.

Úředníkům na stole od loňského roku leží také žádost o odstranění černé stavby. Ta ale nemůže být vyřízena dříve, než stavební úřad vyřkne ortel, jestli CTP mohou legálně pokračovat ve stavbě či nikoliv.

Město cestu nedalo

Velkou ránu pro CTP zasadili na svém zářijovém zasedání zastupitelé, kteří odmítli potvrdit povolení pro stavbu přístupové silnice k objektům. Pozemek totiž vlastní město a je klíčový pro dostavbu a případné dodatečné stavební povolení.

CTP poté nabídlo městu sedm milionů korun na projekt, který si vybere. I tak firma nepochodila a někteří zastupitelé dokonce nabídku označili jako jasnou korupci. Podle CTP může věc skončit až u soudu, kde půjde o stomilionové částky.

I když by halu dostavěl jiný investor, někteří radní jsou jasně proti. „Můj názor je stále stejný. Firma CTP porušila zákon a jsem tedy proti dostavbě hal," řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09) .

Stejně proti je také opoziční zastupitel Martin Hanousek: „Asi se teď bude hrát na formu nátlaku, že je to tu ošklivé a mělo by se s tím něco dělat. Pěkné torzo to není a mělo by se zbourat," dodal Hanousek.