Scénář demolice hradeckého hotelu Černigov má jasné kontury. Z nich vyplývá, že lidé budou moci oslavit Silvestra v prostředí této dominanty krajského města letos naposledy.

Podle informací z demoličního výměru, které má Deník k dispozici, se s bouráním této kontroverzní padesátimetrové budovy začne nejspíš na podzim příštího roku a z centra Hradce pak zmizí během čtyř měsíců. Tímto krokem také společnost CPI zahájí stavbu nového hotelu Clarion. Nyní se čeká na vydání územního rozhodnutí, pak bude majitel žádat o stavební povolení. „Demolici nyní směřujeme k podzimu příštího roku,“ prozradil mluvčí firmy CPI Jan Burian.

Odstranění Černigova proběhne v několika etapách. Během prvního měsíce dojde k odstrojení stavby. Zmizí veškeré zařízení, vzduchotechnika, okna a dveře. Následovat bude demolice podnože a nakonec i samotného objektu. Pokud technika nedosáhne na nejvyšší podlaží, rozeberou jej stavbaři ručně pomocí drobné bourací techniky. Kvůli tomu, že se Černigov nachází v husté zástavbě, nepřipadá v úvahu odstřel: betonový věžák začnou dělníci rozebírat shora.

Suť se bude z budovy shazovat v utěsněných výtahových šachtách.

Přes 40 let hradecký hotel Černigov na Riegrovo náměstí. Jeho čas se ovšem naplnil. V příštím roce má ustoupit novému administrativnímu komplexu. Na jeho místě plánuje firma CPI vystavět mimo jiné i nový čtyřhvězdičkový hotel Clarion.
Černigov padne, vstane Clarion

Suť bude mířit nejkratší cestou z prostranství před železničním nádražím k hradeckému silničnímu okruhu: přes ulice Haškovu, Na Okrouhlíku a Koutníkovu a po okruhu.

Bourat se bude pouze v pracovních dnech od 8 do 19 hodin a o sobotách od 8 do 17 hodin, v neděli se práce zastaví.

Podnikatelé: Nikdo s námi nekomunikuje

Před čtyřmi lety skončila zdlouhavá oprava ulice S. K. Neumanna a náměstí 28. října v centru města a ani poté neměli zdejší obyvatelé ani podnikatelé klid, protože se kvůli reklamacím museli stavbaři na místo několikrát vracet.

Nyní mají lidé obavy, co přinese demolice Černigova: stěžují si, že ačkoli je povolena od října loňského roku, nikdo s nimi zatím nekomunikuje.

„Dochází tady k absolutní nekomunikaci. Vůbec nikdo nic neví. Vzhledem k tomu, že nás negativně ovlivnila už nedávná rekonstrukce, máme obavy, co přinese tahle akce. Při opravách ulice S. K. Neumanna nám šly tržby dolů o polovinu, měli jsme zničené podlahy, všude byla špína. Myslím, že by s námi mělo lépe komunikovat město i investor,“ uvedl David Zeman, který poblíž Černigova provozuje kavárnu. A nespokojení jsou i další živnostníci. Společným jmenovatelem jejich rozhořčení je nedostatek informací a strach z poklesu tržeb.

„Vadí mi to, máme obavy. Zákazníci nebudou mít kde zaparkovat. Lidé se navíc intuitivně vyhýbají místům, kde je stavební ruch. To je logické. Nedávno jsme tu měli rozkopanou ulici, teď přijde tohle, máme strach. Jsme na tom všichni stejně,“ poznamenala majitelka obchodu s módou Renata Satranská.

Město chystá schůzku i informační tabule

Město se brání: informace obyvatelům poskytnout chce, až budou jasné termíny, kdy dojde k bourání hotelu i stavbě nové budovy.

„Jakmile bude město znát harmonogram projektu, bude občany informovat pomocí informačních tabulí poblíž stavby, na webu města či v Radnici, jaká případná omezení či komplikace v okolí stavby nastanou nebo se dají očekávat. Zároveň je na jaře plánovaná veřejná schůze KMS Pražské Předměstí – sever společně s vedením města, kde informace k tomuto projektu budou jistě jedním z bodů a budou na ni pozváni i zástupci investora,“ uvedl mluvčí radnice Petr Vinklář.

Také investor tvrdí, že se informace k veřejnosti dostanou. „Jde o nejzásadnější období, kdy žádáme o různá povolení, prošli jsme procesem EIA a tak dále. Z pohledu veřejnosti to může vypadat, že nikdo nekomunikuje, ale jakmile budeme mít vše potřebné, opět včas a s předstihem před veřejnost předstoupíme a budeme informovat. Předstupovat před veřejnost s tím, že ještě není moc co nového komunikovat, nedává smysl. Jak jsem uvedl, demolici nyní směřujeme k podzimu příštího roku, rozhodně je dost času informovat místní obyvatele i podnikatele,“ vzkázal místním mluvčí společnosti CPI Jan Burian.

Frekventovaný kruhový objezd u ČKD v Hradci Králové.
Čtyři pruhy z Hradce na Jičín

Jak šel čas
Královéhradecký hotel Černigov, který byl vystavěn mezi lety 1968 až 1975, měl být se svými 55 metry a 15 podlažími výstavní skříní hradeckého Pražského Předměstí.
Ještě krátce před svým otevřením v roce 1975 měl nést název Hotel Regina.
Před necelými 10 lety se změnila i podoba Riegrova náměstí, kde hotel „zatím“ stojí.
Společnost CPI ho chce v příštím roce zbořit a začít s výstavbou projektu Rieger Plaza.