Objekt bude sloužit ke schůzkám a činnosti různých místních spolků, pořádání kurzů, přednášek, kroužků, výstav, hudebních, tanečních či dramatických vystoupení a dalších aktivit.

Dům pocházející z konce 19. století obec koupila před šesti lety a zchátralou a nevyužívanou stavbu začala postupně dávat do pořádku. „Investovali jsme tam už odhadem tak tři miliony korun,“ sdělil nám černilovský starosta Stanislav Javůrek. Objekt má novou střechu a zrekonstruované přízemí, kde už se nějaký čas scházejí členky klubu maminek Dvoreček a cvičí zde senioři.

Další miliony přitečou letos. Na podzim začala kompletní přestavba prvního patra, na níž navážou práce v podkroví, obnova fasády a úprava zahrady, na níž bude kromě dětského hřiště také amfiteátr. „Práce potrvají do podzimu a mají přijít na téměř 13 milionů korun. Zhruba 11 milionů bychom měli získat ze strukturálních fondů, jeden milion bude z národních zdrojů a jeden dáme my,“ uvedl starosta.

„Upravené venovní prostranství umožní rovněž konání hudebních nebo tanečních vystoupení pod otevřeným nebem, workshopů a podobně. Spolkový a kulturní dům bude přístupný zájemcům od předškolních dětí až po důchodce,“ prohlásil tajemník obecního úřadu Vojtěch Šůstek. (čer)