Šampionáty v záznamu a zpracování textu se jako součást kongresu Intersteno konají už od roku 1887 (tehdy se soutěžilo hlavně v grafickém těsnopisu).

Letos v Pekingu měl kongres pořadové číslo 47 a zúčastnilo se ho 560 účastníků z šestadvaceti zemí. Největší zastoupení spolu s Čínou, Německem a Tureckem měla výprava České republiky, k jejímž oporám patřil Hradečák Miloš Černilovský, který vybojoval v psaní na počítačové klávesnici dvě zlaté a dvě stříbrné medaile.

Tréninkový dril se vyplatil

V poslední době se toto mistrovství světa koná každé dva roky. „Moje účast na šampionátu začala v roce 2003 v Římě, kde jsem se ještě neumístil, ale od Vídně v roce 2005 jsem vyhrál vždycky – tedy v roce 2007 v Praze a letos v Pekingu,“ říká Miloš Černilovský, který se tak stal držitelem skvělého hattricku v královské disciplíně – opisu textu.

„Za třicet minut musíte opsat co nejvíce textu, přičemž za neopravenou chybu se v celkovém hodnocení sráží 100 úhozů. Můj pekingský výkon byl 663 hrubých úhozů za minutu s třinácti chybami a na druhého v pořadí jsem měl celkově náskok 1798 úhozů. Rekord jsem si vytvořil v Praze, kde jsem vyhrál se 739 čistými úhozy za minutu.“

Součástí přípravy na šampionát bylo několik tréninkových soustředění, to nejdůležitější se konalo dva týdny před odletem do Číny.

A poctivá příprava se vyplatila. Kromě zlaté medaile v opisu textu vybojoval Miloš Černilovský další dva nejcennější kovy – za internetovou vícejazyčnou soutěž a korekturu textu, přidal i dvě stříbrné medaile - za internetovou soutěž v mateřštině a za vícejazyčný diktát, což komentoval:

„Velkou radost jsem měl hlavně z výhry v disciplíně korektura textu. To od pořadatelů dostanete text do počítače a navíc i papírovou předlohu, ve které jsou různé úpravy, a úkolem je během deseti minut zvládnout co nejvíce oprav. Měl jsem sice relativně malý počet 164 korektur, ale jen s jedinou chybou, zatímco druhý v pořadí dokázal 200 korektur, ale s devíti chybami.“

Právě v této disciplíně a pak v diktátech byla největší konkurence – na jednoho Evropana vycházel jeden Číňan.

Zakázané město jim nikdo nezakázal

Nezapomenutelným zážitkem bylo vyhlášení výsledků v Olympijském centru poblíž Ptačího hnízda i neformální oslava ve čtyřiadvacátém hotelovém patře, kde došlo i na čínské pivo, které prý nebylo vůbec špatné.

Trojnásobný mistr světa bude vzpomínat i na výlet do Zakázaného města. „Pobyt v Číně byl nezapomenutelný, největší dojmy jsem si odnesl samozřejmě z vlastních soutěží. Za to, že jsem v nich uspěl, bych rád poděkoval trenérskému vedení Jaroslava Zaviačiče, hodně mi pomohla i devítinásobná mistryně světa Helena Matoušková a přímo v Číně jsme se mohli spolehnout na organizační schopnosti Eriky Gao, která byla naší tlumočnicí, poradkyní i patronkou,“ říká Miloš Černilovský.

Chce úspěšně dokončit studia informatiky na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové a rád by samozřejmě pokračoval i v dalších účastech na šampionátech: „Na tom příštím v roce 2011 v Paříži už bych měl soutěžit v kategorii nad 21 let, kde je silná konkurence – svým letošním pekingským výkonem bych v ní skončil až sedmý. Takže mám co zlepšovat. Na vavřínech bych nerad usínal, na to je ještě dost brzo…“

Jaromír Fridrich