Ti dostali během neděle lákavou nabídku na společnou koalici s hnutím ANO a koalicí Spolu pro kraj. Pokud na ni kývnou, hejtmanem se stane právě pirátský lídr Pavel Bulíček. Ten v rozhovoru pro Deník svou ambici postavit se do čela hejtmanství potvrdil.

"Taková nabídka opravdu přišla. Pokud se většina Pirátů rozhodne jinak, osobní ambice budou muset jít stranou. Na druhou stranu neříkám, že bych se tím hejtmanem rád nestal," řekl Bulíček, který by se stal ve 32 letech druhým nejmladším hejtmanem v historii České republiky a vůbec prvním hejtmanem za Piráty.

Vítěz voleb v Královéhradeckém kraji - koalice ODS, STAN a Východočechů. Lídrem kandidátky Martin Červíček.
Martin Červíček: O budoucnosti možné koalice chci mít jasněji během týdne

Budou mít hejtmana? Piráti balancují na ráhně krajského korábu  

Hledání čtvrtého hejtmana Královéhradeckého kraje dostalo díky zajímavě rozdaným kartám po posledních krajských volbách působivou zápletku. V ní hrají hlavní roli nováčci v krajském zastupitelstvu: Piráti. Mohou se zúčastnit koaličního projektu s vítězným Martinem Červíčkem. Piráti mohou kývnout i na reálnou nabídku ANO a složit krajskou vládu s ním a se zeleno-oranžovou koalicí dosavadního hejtmana Jiřího Štěpána: v tomto projektu by Piráti dosáhli na historicky první hejtmanský post v Česku.

Spojení levicových Pirátů a pravicových stran by vytvořilo krajskou vládu, kterou by mimo jiné spojoval antibabišovský akcent. A přirozeně vítězného Martina Červíčka jako hejtmana. Spojení Pirátů se sociálními demokraty a s ANO by zase spojilo dva levicově naladěné subjekty s ANO, které dnes podporují také především levicoví voliči: takže taky žádné praskání kostí.

Vítěz voleb v Královéhradeckém kraji - koalice ODS, STAN a Východočechů. Lídrem kandidátky Martin Červíček.
Martin Červíček: O budoucnosti možné koalice chci mít jasněji během týdne