Plynní obři Jupiter a Saturn se předvedou shodně až ve druhé polovině noci. Zatímco Uran zůstane v červnu stále nepozorovatelný, nejvzdálenější planeta Neptun bude dalekohledem pozorovatelná ráno nad jihovýchodním obzorem. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete i na našem webu www.astrohk.cz.

Nejzajímavějším nebeským úkazem bude částečné zatmění Slunce, které v oblasti České republiky nastane10. června mezi 11:44 hod. a 13:36 hod. SELČ, s maximem tohoto jevu, kdy bude zakryta téměř pětina průměru slunečního kotouče, ve 12:39 hod. Měsíc se tento den ocitne v novu a nastane zatmění Slunce, které bude v úzkém pásu táhnoucím se napříč kontinenty pozorovatelné jako zatmění prstencové. Při tomto druhu zatmění jsou středy Slunce, Měsíce a Země přibližně v jedné přímce, ale zdánlivá velikost Měsíce na obloze při pozorování ze Země je menší než zdánlivá velikost Slunce, proto je ze Slunce vidět pouze jasný prstenec. U nás toto zatmění uvidíme bohužel pouze jako částečné.

V této souvislosti je nezbytné zmínit si i základní pravidla pro bezpečné pozorování tohoto jevu. Při jakémkoliv pozorování Slunce je třeba využívat ochrany očí speciálními brýlemi či filtry. Běžné sluneční brýle nejsou v tomto směru dostačující! Pozorování dalekohledem je ještě výrazně nebezpečnější, pokud ovšem nevlastníte speciální přístroj uzpůsobený právě pro pozorování Slunce. Příští částečné zatmění Slunce pozorovatelné z našeho území nastane dne 25. října 2022.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové jsou od května pro veřejnost otevřeny v omezeném režimu. V budově digitálního planetária lze navštívit výstavu fotografií hvězdné oblohy astrofotografa Petra Horálka a výstavu papírových modelů od Petra Baldy a Miloše Drábka Vzácné chvíle pod hvězdným nebem.

Pro případné změny a nabídku programů sledujte průběžně web www.astrohk.cz.

Vladimír Socha, Hvězdárna a digitální planetárium Hradec Králové