„Bylo to docela těžké období, ale nevzdala jsem to. Do Ameriky se dalo těžko vycestovat. Později se však naskytla příležitost v podobě výjimek pro cestovatele. Do USA se mohl dostat člověk buď na studentské vízum či právě jako au pair do rodiny zasažené covidem,“ uvedla dívka, která tak na konci srpna letošního roku zamířila do rodiny lékaře na východní pobřeží Spojených států amerických do Marylandu.

Ještě předtím ji však čekalo nejen papírování, ale i strastiplná cesta k nové rodině. „V době pandemie bylo a je pro americké rodiny lepší vybrat si aupairku přímo ze států. Ale nakonec jsem měla štěstí a dvě rodiny, které měly zájem o zaoceánskou pomocnici mě oslovily.“

Senioři s rouškami. Ilustrační snímek
Valorizace důchodů o 800 korun. Penze poprvé překoná hranici 16 tisíc

Silvie do Ameriky odletěla v době, kdy se v České republice pomalinku začalo hovořit nejenom o konci roušek, ale také o třetí vlně nemoci. A jaký je rozdíl mezi vnímáním nebezpečí nákazy u nás a v USA? „Obrovský. Zatímco v Čechách se najde mnoho lidí, kteří mají s vládními nařízeními problém, tak tady je takřka všichni dodržují. A i když je tu například lidem s očkováním umožněno sundat roušky, tak mnoho lidí je stále nosí. Nosím ji i já před dětmi, abych jim šla příkladem.“

Zájem o aupair roste

V době pandemie se Silvie stala jednou z mála, která opět oživuje zájem o aupair služby. Potvrzují to i údaje ze Student Agency, která stále patří mezi největší agentury, které pobyty studentů v rodinách organizují. Jenže zatímco před pandemií vysílala agentura ročně do světa stovky českých au pairek, tak nyní jsou to maximálně desítky. A to nejen kvůli covidu.

Ilustrační foto.
Není to váš pozemek? Tisícům nemovitostí chybí vlastník, mohou propadnout státu

„Pandemie změnila obecně postoj veřejnosti k cestování, tedy klienti s rozhodnutím vycestovat více váhají nebo pobyt odkládají. Nabídky na au-pair stále jsou – aktuálně Amerika, Španělsko, Rakousko, Německo . A klienti tak mají často na výběr mezi více rodinami,“ říká manažerka pracovních pobytů Student Agency Soňa Grobová. 

Výjimkou je však Spojené království, kam kvůli Brexitu není možné aktuálně na pracovní pobyty vycestovat. Požadavky na au-pair může mít každá rodina trochu specifické, například mohou požadovat karanténu po příjezdu i přesto, že oficiální podmínky pro vstup to nenařizují. „Největší zájem o naše au-pair je teď v Německu, Nizozemsku a v USA,“ dodává Grobová.