Česká pošta uvažovala o zrušení poštovních poboček v ulici Štefánikova na Hvězdě a na třídě Edvarda Beneše. Místo nich chtěla otevřít novou pobočku v budově supermarketu Albert u Palachových kolejí.

Proti plánu se ale zvedla vlna odporu a za obyvatele se postavily i Komise místních samospráv. Česká pošta proto od svého záměru ustoupila. „Realizace byla podmíněná souhlasem města. K tomu nedošlo, proto ke sloučení stávajících poboček nedojde,“ vysvětlil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Odmítavé stanovisko komisí České poště tlumočil magistrát. „Vedení města zároveň po České poště požaduje, aby uvažované změny v dostupnosti poboček projednávala nejen s vedením města, ale současně i přímo s dotčenými komisemi místní samosprávy,“ dodal mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář.

Rozhodla vzdálenost

Obyvatelé Moravského Předměstí argumentovali tím, že by pro ně nová pobočka byla příliš daleko. Snad nejvíc by to odnesli obyvatelé domů Harmonie, pro které i pár metrů hraje roli. „Pro seniory a osoby se zdravotním postižením, kteří zde bydlí, je pošta na třídě Edvarda Beneše určitě přístupnější,“ uvedla ředitelka organizace Život Hradec Králové Alena Synková.

Raději lepší služby

Určitá pozitiva by ale centrální pobočka přinesla. Měla by více přepážek i delší provozní dobu. V pracovní dny by provozovna měla otevřeno až do 19 hodin a lidé by na poštu mohli zajít i v sobotu. Změna by proto mohla zmenšit nekonečné fronty, které jsou na Benešovce i Hvězdě zvykem. Místní ale namítli, že by stačilo zkvalitnit služby ve stávajících poštovních pobočkách. Takový krok Česká pošta zatím neplánuje. „Další změny budeme zvažovat, v tuto chvíli je ale předčasné o nich mluvit,“ prozradil mluvčí České pošty.

Obce se s rušením poboček musí smířit
O zachování pošt se bojuje i jinde v kraji. Aktuálně visí ve vzduchu zrušení pošty v Chodovicích na Jičínsku. Místo do Chodovic budou místní chodit na pobočku pošty Partner do prodejny potravin Švamberk v Holovousích. Pobočka v Chodovicích měla být zavřená už od 2. května, její konec se však oddálil. „Prostor prodejny se nejspíš nestihl upravit, stávající pobočka proto bude fungovat ještě do konce roku,“ prozradila starostka Holovous Zlatuše Brádlová. Starostka připouští, že místní se změnou nebudou spokojení, na pobočku v Chodovicích jsou zvyklí.

V první vlně masivního zavírání skončila například pošta v Bartošovicích v Orlických horách. Místo kamenné pobočky v obci začala fungovat pojízdná pošta. Obyvatelé službu v průběhu let přijali. „Tenkrát jsme se rušení báli. Vím ale, že jsou nyní lidé spokojení, pošťačky jim zásilku přivezou až k domu,“ řekl starosta obce Kostas Kotanidis. V Neratově, což je část Bartošovic, místní sdružení zřídilo poštovnu. Od centra Bartošovic je ale vzdálená zhruba sedm kilometrů.