Podle představitelů České pošty se sobotní provoz některých pošt nevyplácí a je proto zbytečné tam držet pracovnice u přepážky. „Je to kvůli minimálnímu o zájmu o provoz ze strany klientů. Ve všech případech byl tento krok projednán se zástupci samospráv. Nejedná se o žádnou jednorázovou plošnou úpravu, návštěvnost poboček sledujeme průběžně,“ vysvětlil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil. Žádné další rušení provozu v Královéhradeckém kraji podle něj v tuto chvíli není naplánováno.

Od 1. června je zrušený provoz České pošty v sedmitisícovém Novém Bydžově. Vedení města omezení provozu nepotěšilo, ale vnímá to jako logický krok státního podniku, který je v těžké ztrátě.

„Zástupci pošty přišli s tím, že musí udělat toto opatření, které mají statisticky a ekonomicky podložené. Toto řešení se mi zdálo ze všech špatných přijatelné. Nesouhlasil jsem s ním, ale jiné na výběr nebylo. Nicméně si myslím, že to je věc, která se dá přežít, i když spousta lidí si chodila vyřizovat věci na poštu v sobotu. V ekonomické situaci České pošty mi přišlo omezení provozu v sobotu jako logický a stravitelný krok,“ reagoval starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

Pobočka na Novém Hradci Králové zatím zůstává v normálním provozu.
Pobočku pošty na Novém Hradci chce získat město. Výměnou za pozemek v Deštném

Od května nemusí v sobotu do práce pošťačky v šestitisícovém Kostelci nad Orlicí. „Přišlo mi to jako krok, který Kostelečáky významně neovlivní. Využití poštovních služeb v sobotu bylo minimální. Nezaznamenal jsem výrazné stížnosti, ani vlnu negativních reakcí, že by někomu tato služba teď chyběla. Rozumím tomu, že když je služba ze strany občanů nevyužívaná a během dvou hodin si jednotky klientů přišly vyzvednout balíček, tak provozovatel přistoupí k takovému opatření, byť je nepopulární,“ vyjádřil se k zrušení sobotního provozu starosta Kostelce nad Orlicí Tomáš Kytlík. „Pro nás je důležité, že pošta zachovala dny s delší otevírací dobou, kdy v pondělí a středu má otevřeno do 18 hodin, což většina občanů vítá,“ dodal Kytlík.

Patnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem má jedinou pobočku pošty. Od 1. září budou muset lidem stačit k její návštěvě pracovní dny. „Někoho, kdo na poštu v sobotu chodil, se může zrušení sobotního provozu dotknout. Důležité je, že pobočka ve Dvoře Králové zůstává a je otevřená v rozumných provozních hodinách. Pokud si Česká pošta vyhodnotila, že sobotní provoz je pro ně ztrátový, tak je to asi logický krok, obzvláště v době, kdy pošta potřebuje náklady snižovat. Ztrátový sobotní provoz jednoznačně vyplývá ze statistik, které nám předložili její zástupci,“ uvedl starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím. Nejvíce stížností na Českou poštu má město od občanů kvůli nefungujícím hodinám na jejich budově.

Takto vypadala stavba stadionu v pátek 21. července dopoledne. 15 dní před ligovou premiérou.
Speciální dohoda má umožnit premiéru Votroků pod lízátky v Hradci Králové

„Lidé si stěžují, že když jsou ve městě a podívají se na hodiny, tak stojí. Několikrát jsme se situaci snažili vyřešit, upozorňovali jsme poštu, že to je jejich špatná vizitka, naposledy při jednání s oblastní manažerkou o rušení sobotního provozu. Už jsme dokonce domluvili pána, který by se staral o chod hodin. Pošta to ale odmítla s tím, že si vyškolí svoje lidi,“ popsal situaci Jan Jarolím.

Od 1. srpna skončí sobotní provoz na poště v Hostinném. „Město Hostinné se dohodlo s Českou poštou na úpravě provozní doby pro veřejnost na 35 hodin týdně místo původních 37 hodin, přičemž omezení se bude týkat soboty. Jako důvod pošta uvedla snížení počtu zaměstnanců po celé ČR, kdy v Hostinném zůstávají 3 pracovnice na zajištění služeb místní pošty,“ řekla starostka Hostinného Dagmar Sahánková.

Poštu ve čtyřtisícovém podkrkonošském městě navíc čeká přesun na novou adresu, respektive staronovou. „Česká pošta chce pro své klienty a zaměstnance v Hostinném zlepšit provozní podmínky, proto v dohledné době přemístí svou pobočku do modernějších prostor po České spořitelně. Pošta se tedy vrátí po 110 letech z ulice Horské zpět do ulice Poštovní, kde měla v minulém století svou první vlastní budovu,“ upřesnila Sahánková.