Letošní 13. ročník oblíbené akce Deníku a Českého rozhlasu s názvem Česko zpívá koledy se uskuteční ve středu 13. prosince od 18 hodin. Šest krásných vánočních písní opět zazní v jeden čas napříč celou republikou.

Už tradičně je Česko zpívá koledy součástí adventních trhů v Hradci Králové. Na Velkém náměstí si lidé můžou zazpívat se Smíšeným pěveckým sborem Smetana. „Připravili jsme si koledy a pak překvapení, je to píseň Franze Grubera Tichá noc. Určitě se těšíme, je to pro nás velká zkušenost a moc si ji s lidmi užijeme,“ přiznává sbormistr Jan Jiráček. Lidé ale nemusí čekat až na šestou večer. Od čtyři hodin vystoupí na pódiu pod Bílou věží hradecká ZUŠ Habrmanova, od pěti pak slovenští swingaři Funny Fellows.

Česko zpívá koledy 2023Zdroj: DeníkZpívat se bude i v menších městech Královéhradeckého kraje. Třeba v Chlumci nad Cidlinou budou zpívat koledy s Deníkem už po desáté. „Budeme hrát základní koledy, které jsou ve zpěvníku Deníku a k tomu přidáme dvě tři písničky, jako je třeba Půlnoční od Václava Neckáře, nebo Happy Christmas - War Is Over Johna Lennona,“ slibuje za spolupořádající chlumeckou Základní uměleckou školu Lukáš Pavel.

Koledy si tady mohou lidé zazpívat u Klicperova domu a přidají se sbory a skupiny právě z místní ZUŠky. „Vystoupí nám tady snad polovina školy, většinou se tady schází 200 až 300 lidí. Bude tady i občerstvení, péct se budou trdelníky, nabízet se budou horké nápoje. Celé to bude na nazvučeném venkovním pódiu. Veškeré texty promítáme na plátno, aby si lidé mohli zazpívat všechny sloky,“ dodává Lukáš Pavel. 

Ceny svařeného vína začínají na 50 korunách za dvě deci. Většina stánků ho pak nabízí o desetikorunu dráž.
Podívejte se, jaké jsou ceny na vánočních trzích v Hradci Králové

A Česko zpívá koledy si užijí i lidé na vsi. Třeba ve Skřivanech u Nového Bydžova. „Pro nás je to taková sousedská akce, při které se setkáváme v předvánočním čase. Zazpívat s Deníkem si chodí desítky lidí,“ říká Šárka Vávrová ze spolku Skřivaňáci, který ve vsi s tisícovkou obyvatel pořádá kulturní akce, jako je pohádkový les, strašidelný park, drakiáda, nebo rozsvícení stromečku.

„Dřív jsme zpívali z textů, poslední tři roky promítáme text přímo na fasádu obecního úřadu, aby všichni mohli zpívat společně. Máme dva mikrofony, se kterými chodíme mezi lidmi, dáme si u toho svařáček nebo čajíček. Česko zpívá koledy máme moc rádi, každým rokem chodí víc lidí,“ láká své spoluobčany ze Skřivan Šárka Vávrová.

Historické jádro Hradce a vánoční trhy po setmění.
VIDEO: Na vánočních trzích to tepe i po setmění. Návštěvníky roztančili Maxíci

Pravou předvánoční atmosféru pak nabídne Třebechovické muzeum betlémů. Ostatně, kde jinde by se ve městě betlémů měla podobná akce konat. „U nás budeme zpívat ve venkovním atriu muzea v prvním patře muzea, které je už vánočně vyzdobené. Při větší nepřízni počasí to bude uvnitř muzea. Zpívat nám tady budou děti ze zdejší ŽUŠ, koledy doprovodí třebechovičtí muzikanti, budeme dávat na zahřátí svařák nebo čaj,“ láká za muzeum Hana Fišerová.

S Deníkem se bude zpívat na víc než 200 místech

Za 13 let si akce vybudovala skvělé renomé a užívají si ji tisíce lidí. Letos je ve zpěvníku Deníku tradičně šest vánočních písní a koled. Konkrétně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu PDF ke stažení zpěvník. V den konání, 13. prosince texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

S Deníkem zpívá koledy vždy i nějaká známá kapela, loni to byl v Ústí nad Labem Čechomor, letos to bude tamtéž kapela Divokej Bill, která kromě koled přidá i některé své hity. Zpívá se i v zahraničí, krajané se připojují v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku.

Česko zpívá koledy na Hradecku

  • Hradec Králové – Velké náměstí
  • Třebechovice pod Orebem – muzeum betlémů
  • Černožice – u obecního úřadu
  • Chlumec nad Cidlinou – u Klicperova domu
  • Nový Bydžov – před radnicí
  • Skřivany – u obecního úřadu
  • Nechanice - Lubno – u hasičské zbrojnice
  • Všestary – u obecního úřadu
  • Měník – Kostel sv. Václava a sv. Stanislava

Vánoční poutákZdroj: Redakce