Po bavorském Norimberku jsou v Německu nové případy ptačí chřipky hlášeny také v sousedním Sasku. Zemské ministerstvo zdravotnictví v Drážďanech dnes informovalo, že byly nalezeny tři uhynulé labutě ve Frohburgu jižně od Lipska. Epidemiologové nadále zjišťují, zda nové výskyty nesouvisejí s infikovanou východočeskou krůtí farmou v Tisové.

Úterní testy potvrdily, že u Lipska jde o virus H5N1, který může být nebezpečný také pro člověka. Zkoušku prováděl epidemiologický ústav Friedricha Loefflera na baltském ostrově Riems. Podobně jako v Norimberku bylo kolem saské lokality vyhlášeno tříkilometrové ochranné pásmo. V Sasku se už ptačí chřipka objevila loni v dubnu v jedné drůbežárně a celý chov tam byl vybit.

Přímo v půlmilionovém Norimberku bylo do pondělního večera zjištěno u volně žijícího ptactva 18 případů chřipky. Zatím u šesti z nich je jisté, že jde o agresivní virus H5N1.

Původ infekce zatím Němcům není jasný. Provádějí se genetické expertízy, které mají prokázat, zda nákazy nesouvisejí s těmi, které se letos v lednu a minulý týden objevily v Maďarsku a České republice. Odborníci si od toho slibují, že především objasní cesty a způsoby šíření nákazy.

I přes nejnovější infekci německé úřady nepodnikají žádná celostátní, ale pouze lokální opatření. Nabádají k obezřetnosti a zároveň varují před panikou. Bezprostřední nebezpečí lidem podle hygieniků nehrozí.

Jde o první letošní případy ptačí chřipky na území Německa. Už loni zasáhla ptačí chřipka 13 zemí Evropské unie včetně Česka. V Německu se ptačí chřipka poprvé objevila loni v únoru u labutí na ostrově Rujana.