Pokud chcete uctít památku „tatíčka" Masaryka, přijďte v pátek 6. března v sedmnáct hodin na Masarykovo náměstí. Po zahájení zazpívá Český chlapecký sbor Hradec Králové – Zpěváček a projev přednese děkanka Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová. Na závěr také zazní  Československá hymna.   (jap)

Dobrá zpráva…nejen pro ekology

Královéhradecko - 60 653 kilogramů použitých baterií a akumulátorů v loňském roce vytřídili obyvatelé Královéhradeckého kraje. Na celorepublikovém výsledku ve výši 1 097 tun se kraj podílel 5,5 procenty. Každý obyvatel Královéhradeckého kraje tak odevzdal k recyklaci 110 gramů baterií, což představuje téměř pět tužkových baterií typu AA. Všechny prodejny, které prodávají přenosné baterie, jsou povinny baterie bezplatně přijmout, a to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství.   (re)

Blue notes: Malý a velký, rovný a rovnější

Hradec Králové - V chatové oblasti nedaleko hradeckých Svinar stávala v tamní trampské osadě chata už od první republiky. Její poslední majitel ji na přelomu milénia přestavěl. Podle hradeckého stavebního úřadu až příliš a bez stavebního povolení. Úředníci střežící zákony ji prohlásili za černou stavbu. Nešťastný majitel se mohl snažit dohnat, co nestihl. Odvolával se na všechny strany. Nakonec bagry vybavené úředními razítky nesmlouvavě vyjely a nebohou chatku srovnaly se zemí.

Na lukrativních pozemcích nedaleko hradeckých Svinar začaly koncem loňského roku růst obří skladové hangáry velikosti dvou fotbalových hřišť. Staví se tam bez stavebního povolení. Nizozemští developeři teď spoléhají na to, že dokumenty seženou zpětně. My místní, znalí místních příběhů, víme, jak jsou naši úředníci neústupní. Proto nám je Holanďanů líto stejně jako hradeckého chataře: jejich mamutí sklady u Svinar půjdou k zemi. Jinak bychom si museli myslet, že malí jsou si u nás rovní, ale velcí rovnější.   (dio)