Pravěkou jeskyni, model dávné krajiny nebo mamuta nalezeného ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové. To vše v úplně nové budově by měl do dvou let nabídnout Archeopark ve Všestarech. Projekt za téměř padesát milionů korun, z nichž naprostou většinu poskytla Evropská unie, by měl začít vznikat letos v létě. Hotovo by mělo být v září 2012.

„Lidé si tam budou moci prohlédnout repliky pravěkých artefaktů z kamene, skla, mědi, bronzu, železa, dřeva, keramiky či kopie nedostižných materiálů, například mamutoviny. Nebude chybět ani kinosál. Návštěvníci vstoupí do pravěké jeskyně s malbami lovců, nahlédnou do důlních šachet z pozdní doby kamenné nebo si prohlédnou velké akvárium s ´podvodními nálezy,“ popsal největší lákadla připravovaného projektu Radomír Tichý z Univerzity Hradec Králové, který je jeho odborným garantem. Tým univerzity hledal inspiraci v zahraničí, kde s archeoparky mají letité zkušenosti. Slouží především veřejnosti. Je možné si některé exponáty osahat, přiblížit se k životu našich prapředků co nejvíce.

V rámci tohoto projektu ve Všestarech vznikne nová budova hlavní expozice, sklad archeologického materiálu, budova venkovní expozice a konstrukce pravěkých staveb - neolitický dům, eneolitický dům a expozice domácího zvířectva.

Vstupné by se mělo pohybovat kolem sta korun pro jednu osobu. „Ideální by bylo, kdyby na sebe park vydělal, ale myslím, že to není reálné,“ připustil Tichý.

„Krajský úřad v případě potřeby celý projekt bude dotovat, počítáme s tím,“ řekl náměstek královéhradeckého hejtmana Vladimír Derner.

Kvůli archeoparku vznikne pro návštěvníky nová přístupová komunikace, která doplní parkoviště. Expozice budou bezbariérové. Součástí projektu je také vyznačení nové cyklotrasy, která spojí pravěký areál ve Všestarech se sídlem Královéhradeckého kraje. „Archeocyklotrasa“ dlouhá 12 kilometrů povede z Hradce do Všestar po význačných lokalitách, kde budou umístěny naučné tabule, ze kterých se zájemci dozvědí zajímavosti těchto pravěkých míst.