Jak je to s cestou na olympiádu u sportů, které na první pohled nemají tak velkou konkurenci?

Spilková bude reprezentovat golf

Ačkoliv v České republice golfistů v posledních letech přibylo, na olympiádu se žádný český mužský profesionál probojovat nedokázal. V tomto sportu zatím 
za světovou, ale i evropskou špičkou o parník zaostáváme a ještě nějaký čas potrvá, než tomu bude jinak.

Nejlepší čeští golfisté totiž zatím startují na evropské Challenge Tour, kde bojují 
o možnost startu v největší evropské sérii European Tour.

Velkým úspěchem ale zajisté bude start Kláry Spilkové, která je světlou výjimkou českého golfu a pravidelně se účastní zahraničních podniků.

Squash možná za pár let

Mezi olympijské sporty naopak nebyl přijat překvapivě squash. „Squash nebyl přijat jako olympijský sport z mého pohledu proto, že neměl dostatečné lobby, aby se tam dostal. Pak je tu problém s diváckou sledovaností tohoto sportu, kdy kurt je uzavřen a může ho sledovat omezený počet diváků," řekl předseda Squash Centrum clubu HK (SCC HK) Josef Kosinka s vírou, že se squash v budoucnu na olympiádě představí.

Český squash na tom ale v posledních letech není úplně nejlépe. Jan Koukal je až na 130. místě světového žebříčku a nejlepší ženou je na 93. místě Anna Klimundová. Konkurence je tedy velká.

„V českém squashi je dobrých hráčů pomálu. Jsme malá země a členská základna není až tak veliká, jakou bychom potřebovali," dodává Kosinka.

V české extralize navíc nastupuje hodně cizinců, bez kterých je těžké tuto soutěž vyhrát. Podle Kosinky je ale velkým příslibem do budoucna především mládež, kdy se mezi špičku dá dostat okolo sedmnácti let.

Hradecký squash by se 
v následujících letech mohl dočkat úspěchů. Hned sedm hráčů SCC HK totiž patří ve svých kategoriích k tuzemské elitě. Třeba se některá z hradeckých nadějí jednou představí také pod pěti kruhy.

Martin Prokeš