2. DÍL: Polárníci: Ostrov Seymour je posetý zkamenělinami
.
Nehostinné, ale krásné pláně Antarktidy si mohou na vlastní oči vychutnat dva Hradečáci – Michal Janouch a Martin Staněk.
Do krajiny, kde přestože je léto, panují sněhové bouře, zavedla pracovníky hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu práce – zkoumání ozonové vrstvy.
Posledních několik málo dnů zbývalo expedici k dokončení práce a s vrcholícím létem se už vrátí zpět do České republiky. Přesto si v uplynulých dnech prožili v pořadí už několikátou sněhovou bouři.
„Antarktida nás uvěznila už minulý pátek. Sobotní ráno se nelišilo od předchozích dnů. Noční orkán prověřil důkladně naše přístroje. Všechny naštěstí měří v pořádku. Nakonec i přestalo sněžit, ale vítr pokračuje ve své síle,“ popsal rozmary počasí Michal Janouch.
Vytrvalý vichr se neumoudřil ani v dalších dnech a čeští polárníci zůstali uvězněni na základně. „Všechny potřebné práce jsme dokončili a měli bychom se chystat na cestu domů. Bohužel letadlo nemohlo přiletět, aby nás vyzvedlo,“ objasnil dramatickou situaci Janouch.
Nedělní ráno se orkán opět proměnil ve sněhovou bouři. Viditelnost byla nanejvýš padesát metrů. U snídaně to však členům výpravy ani moc nevadilo. „O chod základny se stará zhruba čtyřicet lidí různých profesí. Kuchař má však každou neděli volno,“ posteskl si Michal Janouch.
O hladové krky asi stovky lidí se musí postarat pokaždé jedna ze skupin polárníků. Nevyhnou se ani mytí nádobí, úklidu stolů a dalším pracím. „Není to zas tak hrozné,“ směje se Janouch.
Bouře pokračovala i v dalších dnech až posléze v úterý se počasí umoudřilo a česká výprava se mohla nalodit do letadla směr Rio de Gallegos. Odtud její „kroky“ směřovaly zpět domů.