Nejdříve se podívat vlevo, poté vpravo a nakonec znovu vlevo, a pokud je vozovka prázdná, směle vykročit po přechodu. Tak zní jednoduché a naprosto zásadní pravidlo při přecházení silnice, které ale přesto řada děti neovládá. Alespoň takové zkušenosti mají strážníci hradecké městské policie, kteří proto první školní den vyrazí hlídkovat na většinu ze 17 „zeber" před základními školami v krajském městě.

Kontroly přechodů po celé září

„Budeme kontrolovat přechody stejně jako ostatní dny v roce, na 1. září ale plánujeme společně se státní policií zvýšený dohled. Policisté budou sledovat nejen bezpečný příchod dětí do školy, ale i jejich odchod," popisuje mluvčí městské policie Eva Kněžourová. Prvním školním dnem akce nekončí – kontroly potrvají až do konce září. „Nepozornost dětí je během celého tohoto měsíce vysoká," vysvětluje Eva Kněžourová.

Cestu do školy předem vyzkoušet

Ta má také jednoduchý návod, jak děti na cestu do školních lavic připravit. „Doporučujeme rodičům, aby si před koncem prázdnin s dětmi prošli minimálně dvakrát celou cestu do školy. Vyzkoušeli si všechny přechody, zastavili se na nich a naučili potomky správně se rozhlížet. Často se stává, že se dítě v ostrém provozu neorientuje, a když vidí na druhé straně silnice kamaráda, klidně se k němu rozeběhne, aniž by se předem podívalo, zda je vozovka prázdná," radí mluvčí.

Orientaci v dopravním provozu si mohou děti vyzkoušet i na hradeckém dopravním hřišti, které by mělo být s ohledem na počasí otevřeno zhruba do konce října.

Reflexní prvky? Bod navíc

Důležitou součástí při bezpečné cestě do školy jsou i reflexní prvky. Například v podobě nášivek na oblečení, školní brašně nebo jako různé náramky či přívěsky. „Určitě tím nic nezkazíte a uděláte o jedno bezpečnostní opatření navíc," nabádá tisková mluvčí pardubické policie Jana Drtinová.

Opatrnost nicméně platí nejen pro školáky, ale také pro řidiče. První školní den na silnicích bývá totiž náročný. „Zejména v ranních hodinách tak doporučujeme ve městech přizpůsobit jízdu a dávat více pozor," připomíná Jana Drtinová.