Například Dominik Rašek, který studuje na hradeckém gymnáziu, do Hradce pravidelně dojíždí z Lípy nad Orlicí. Malá obec na Rychnovsku je od krajského města vzdálená více než dvacet kilometrů. Student do školy většinou jezdí autobusem nebo autem.

Přes Lípu vede i železniční trať, vlak ale zastavuje na okraji obce. „Vlak je pro mě mimo, protože zastávka je moc daleko,“ vysvětluje Dominik Rašek. Jedna cesta autobusem ho díky studentské slevě vyjde na pětadvacet korun, ze zlevňování má pochopitelně radost.

Stejně tak patnáctiletý Viktor z Náchoda, který jezdí minimálně jednou týdně do Hradce sportovat. Od září navíc nastoupí na střední školu do Hronova či Nového Města nad Metují. Levnější jízdné vítá s radostí. „Jsem rád, že za dopravu neutratím tolik a zbudou mi peníze na jiné aktivity. Třeba na různé sportovní akce, kde se platí vstupné, na počítačové hry a samozřejmě na jídlo,” směje se.

Dopravci očekávají, že obří slevy přivedou více cestujících
Dopravci očekávají, že obří slevy přivedou více cestujících

Cesta vlakem do Hradce Králové a zpátky do Náchoda ho nyní vychází asi na 110 korun, po zlevnění by zaplatil necelých třicet korun. Uznává, že levnější cestování pro studenty a seniory je dobrý nápad. „Moje příjmy nejsou zatím žádné, všechno mi platí rodiče. Takže i pro ně je to dobrá zpráva. Jen se obávám, aby si v těch dopravních prostředcích vůbec bylo kam sednout, určitě se zvedne zájem o cestování vlakem a autobusem i mezi seniory, kteří teď více jezdí autem,” míní žák deváté třídy.

Téměř dva tisíce korun za dopravu nyní utratí třiadvacetiletá studentka Sabina Špůrová z Úhlejova. Denně platí za dopravu 80 korun a k tomu navíc za MHD v Hradci Králové. Dohromady to tedy dělá nějakých sto korun denně. „Jsem nadšená, určitě to vylepší náš domácí rozpočet, protože za měsíc jenom já sama utratím za dopravu téměř dva tisíce,“ chválí novinku Sabina a dodává, že i další členové rodiny mají vysoké náklady na dopravu.

Změnu vítá i osmnáctiletý Tomáš z Volanic na Jičínsku, který studuje v Hradci Králové. Denně platí za jízdy do Jičína 22 korun a pak do Hradce Králové 45 korun, celkem je to 134 korun. „Radost měla hlavně mamka, ušetřené jízdné mně prý věnuje jako zvýšené kapesné,“ usmívá se spokojeně mladý student, podle kterého úsporu pocítí a přivítají zejména rodiny s více dětmi.