Nechystá se ani lustrace pasažerů před cestou. „Naše regionální spoje jezdí bez omezení, protože například cesty za prací nebo do škol jsou umožněny. Jiný postup nebo opatření ve veřejné dopravě závisí na případném rozhodnutí objednavatele.

Naši zaměstnanci jsou od loňského března vybaveni předepsanými ochrannými pomůckami, už na začátku tohoto týdne jsme je ještě víc předzásobili rouškami a respirátory,“ uvedl mluvčí společnosti Arriva Jan Holub. Spoje do uzavřeného okresu nebude žádným způsobem omezovat nebo rušit ani společnost Regiojet a Student Agency.

„Platí stávající jízdní řád. Spousta lidí s námi dojíždí za zaměstnáním, spoje proto omezovat nebudeme,“ potvrzuje mluvčí společnosti Regiojet Aleš Ondrůj.

Během nadcházejícího víkendu chce společnost monitorovat situaci a poté případně zvýšit informační tok. „V naší pravomoci není kontrolovat cestujícím dokumenty, které dokládají oprávněnost jejich cesty. Chceme je ale informovat o rizicích a povinnostech, předpokládáme, že může dojít ke kontrolám ze strany policie a následně znemožnění další cesty pro ty, kteří dokumenty v pořádku mít nebudou,“ doplňuje mluvčí. 

Stejně bude postupovat i největší český železniční dopravce - České dráhy. "Spoje ČD tak nadále zajistí základní dopravní obslužnost, jako jsou cesty do zaměstnání, škol, k lékaři a další neodkladné cesty. Případná kontrola dodržování předmětných opatření je v kompetenci Policie ČR, České dráhy poskytnou v této věci veškerou součinnost," ivedl mluvčí dopravce Robert Pagan a dodal, že ČD své zaměstnance vybavují potřebnými osobními ochrannými pomůckami:

"V uzavřených okresech Cheb, Trutnov a Sokolov je nově zavedena povinnost nošení respirátorů nebo alespoň chirurgických roušek, na tuto povinnost budou cestující upozorňováni vlakovým rozhlasem i personálem. Cestujícím doporučujeme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby. Nadále také probíhá rozsáhlý úklid a dezinfekce našich vozidel, abychom bránili šíření nemoci COVID-19."