Horká polévka s chlebem, vánočka a vřelý úsměv. Přesně to bylo k dostání ve středu odpoledne na hradeckém vlakovém nádraží. Zadarmo. Sváteční čas se jako už každoročně snaží nejen lidem bez domova zpříjemňovat pracovníci hradecké oblastní charity z Domu Matky Terezy.

Navařili třicet litrů

„Navařili jsme klasických třicet litrů gulášovky, část jsme rozdali už o půl jedné v našem denním centru a zbytek jsme přivezli sem," potvrdila vedoucí střediska pro lidi bez domova z Domu Matky Terezy Dana Pechová.

Fronty, kterými bylo tradiční rozlévání polévky pověstné ještě před několika lety se ale letos rozhodně netvořily. Lidé se trousily maximálně po dvojicích a přišlo jich kolem dvacítky. „Možná je to tím, že na tu polévku v půl jedné mohou lidé přijít k nám, sníst si ji v teple a v pohodlí u televize a pohádek strávit třeba celé odpoledne. Navíc štědrovečerní večeře je u nás skutečně bohatá, to asi také hraje svou roli," myslí si Pechová. U jídelního stolu se tam podle ní pravidelně sejde kolem stovky klientů.

Pochutnat si na voňavé vánočce a horké polévce přišel i pan Tomáš a vypadal velmi spokojeně: „Musím uznat, že polévka je moc dobrá. Chodím sem pravidelně poslední tři roky. Je to moc pěkná akce, protože charita tím ukazuje, že skutečně dokáže lidem pomáhat. Snaží se hlavně lidem bez domova poskytnout nějaké zázemí," svěřil se usměvavý kamelot.

Michaela Zumrová