Jeho program se konal právě před budovou krajského úřadu a v jeho okolí. Určen byl pro tříleté děvčátko Vanesku, která od svého narození čelí nemoci motýlích křídel. Centrem dění bylo sociální zařízení Bistro u dvou přátel.

„Vloni se akce zúčastnilo přibližně třicet lidí, jsme rádi, že letos jich dorazilo mnohem víc. Příští ročník uspořádáme také tady v Bistru. S místními organizátory máme dobré zkušenosti. Spolupracujeme i na jiných ekologických projektech, tak nám v tom nic nebrání," vysvětlil zakladatel projektu Charitativního ekologického dne František Kessner.

Kasička a zázemí hradeckého bistra U Dvou přátel.Pro dobrou věc

„Společně  chceme prospět dobré věci a pomoci malé holčičce, která bojuje s bolestivou nemocí, při níž se na povrchu celého těla tvoří boláky a puchýře, které se zatím nadají léčit. Onemocnění postihuje také sliznice, trávicí trakt, dechové nebo vylučovací ústrojí," popsal průběh neléčitelné nemoci František Kessner.

Stále nové puchýře

Vaneska z Chlumce nad Cidlinou se s velmi vzácnou nemocí motýlích křídel potýká už tři roky. Projevuje se tím, že se jí neustále po celém těle tvoří malé puchýře, které se musí několikrát denně propichovat, desinfikovat a větší, hlubší rány krýt různým krycím a obvazovým materiálem, který není zrovna nejlevnější. Ošetření malé bojovnice trvá každý den klidně i několik hodin.

„Již delší dobu jsme součástí Hradeckého podnikatelského klubu. Naším cílem je začít podnikat s lidmi s mentálním postižením a pomáhat jim. Klub je unikátní tím, že právě jeho podnikatelé mají touhu nejenom vydělávat peníze, ale zároveň i pomáhat. Tak jsme se připojili k aktivitě jednoho z našich členů," doplnila za Bistro u dvou přátel jeho vedoucí Hana Šimáčková.

Eva Ženíšková