Klidná část Hradce za rybníkem přímo vybízí k odpočinku na chatě. Asi to je důvod, proč nové stavby vznikají i tam, kde by vůbec neměly.

„Pokud vím, problém se týká pozemků, které nejsou určeny k zahrádkářství, rekreaci ani k trvalému bydlení a není je možné zastavět. Když to řeknu laicky, někdo si postavil chatu na poli,“ uvedl předseda kontrolního výboru města Pavel Marek.

Rozrůstání černých staveb u rybníka Borovinka řešil na svém posledním jednání výbor pro územní plánování a rozvoj města. Výbor se s problémem obrátil právě i na kontrolní výbor města. Ten ale sám nemůže rozhodovat, zda se jedná o černou stavbu.

Na živelnou výstavbu si musí posvítit stavební úřad. Zatím to ale nestihl. „Vím od úterý, že to výbor pro územní plánování probíral, další informace zatím nemám,“ uvedl vedoucí stavebního odboru Michal Jandík. Výbor pro územní plánování a rozvoj města se bude Borovinkou dál zabývat 15. března na svém dalším jednání. Do té doby by se stavební úřad k problému měl vyjádřit.

Stavby bez stavebního povolení běžně vznikají. To je fakt, se kterým se lidé asi musí smířit. „Když se nebudete nikoho na nic ptát, můžete stavět klidně v chráněné krajinné oblasti.“ řekl Jandík. Pokud úřad zjistí, že u Borovinky chaty vznikly opravdu načerno, může nařídit demolici stavby. Druhou možností je dodatečné stavební povolení. „To ale vlastník může získat pouze tehdy, když prokáže, že splnil všechny zákonné požadavky,“ uvedl Jandík.