A tak obrovské sociální cítění, když chce napůl znárodnit soukromou nemocnici ve Vrchlabí, které doposud šéfoval? Nebo je pravda spíše taková, že si z nemocnice díky své funkci chce udělat jenom výnosný kšeft a odvděčit se starému kamarádovi, šéfovi nemocnice?
V každém případě začal zhurta. Zadělává na skandál za skandálem. Před pár dny ho musel přijet uklidňovat předseda strany Jiří Paroubek, aby pro středolevou koalici v kraji vůbec zvedl ruku. Přesto veřejně prohlašuje, že koalice dlouho nevydrží. A plán na zařazení vrchlabské nemocnice do krajské sítě zveřejnil hned na ustavující schůzi krajského zastupitelstva, sotva byl zvolen náměstkem.
„S klidným svědomím nemocnici zavřu a nechám tam postavit byty, pokud s tím nic kraj neudělá,“ prohlásil včera majitel Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí Alexandr Seidl.
Plánem „svého“ ředitele byl přímo nadšen. Prodat ji chce už dlouho, ale za požadovaných 150 milionů o ni nebyl zájem. Nemocnice je zadlužená, na jaře dlužila dokonce milion za dodávku vody. Nyní je ve čtrnáctimilionové ztrátě, za pronájem by kraji účtoval sedm milionů, nebo mu ji prodal za zmíněných 150.
„Ta částka za pronájem není žádný super byznys, dělám to vlastně pro veřejnost. Když by tam byly byty a ne nemocnice, mělo by to pro mě větší hodnotu,“ uvedl. S názorem, že jiný neúspěšný podnikatel by takové řešení neměl k dispozici a musel by firmu v červených číslech zavřít, nesouhlasí. „Tak ji zavřu. Mně je to jedno,“ odpověděl razantně Seidl. Na otázku, proč tak neučiní, reagoval: „Mám sociální cítění.“ Zároveň však dodal, že v plné míře nahrazovat povinnosti státní správy na zajištění zdravotnické péče nebude.
A teď má Seidl svého koně v krajské vládě, která o jejím odkupu či pronájmu bude rozhodovat. „Vrchlabské nemocnici hrozí po mém odchodu z funkce jejího ředitele zavření, tvrdí Dryml. A chce to proto řešit velmi rychle, už do Vánoc.
„Kdybych do ní vloni nenastoupil, už by možná byla zavřená. A nyní je ta hrozba tedy opět reálná, když z postu ředitele odcházím. Žádný střet zájmů v tom nehledejte. Jen zájem o zachování dostupné zdravotní péče pro spádovou oblast s 35 tisíci obyvateli, v zimní sezoně ještě o několik desítek tisíc lidí více,“ dodal. Poukázal na nemocnici v Broumově, která je spádová dokonce jen pro 25 tisíc lidí.
Jenže tyto argumenty pokulhávají. Broumov je pohraniční výspa, odkud je do nejbližší nemocnice 30 kilometrů. V okolí Vrchlabí jsou naproti tomu hned dvě nemocnice – 25 kilometrů vzdálený Trutnov a pouhých sedm kilometrů vzdálená Jilemnice. Běžná spádovost nemocnic se navíc pohybuje kolem 60 – 100 tisíc obyvatel.
„Není možné, aby část péče nahrazovala nemocnice v Jilemnici, která spadá do Libereckého kraje,“ oponuje Dryml. Jilemnice opravdu leží pár set metrů za hraniční čárou.
Východočeští zdravotničtí experti jsou k plánům Drymla spíše skeptičtí, ale nechtějí být citování. Nechtějí si nového krajského náměstka rozzlobit.
Pravdou je, že se o odkupu nemocnice mluvilo už vloni, za krajské „vlády“ ODS, na nabízenou sumu však tehdejší radní nepřistoupili. Plán na odkup či pronajímání nemocnice včera nezavrhli ani koaliční Evropští demokraté.
Dryml v pozici ředitele vrchlabské nemocnice proslul už jako odpůrce regulačních poplatků. Za pacienty do 18 let je nevybíral, nemocnici si uhradil neznámý sponzor. Dryml dokonce jednou vyhodil kontrolory VZP při jejich inspekci v nemocnici.