Dosud téměř nevyužívané prostory zdejší střední školy technické a řemeslné v centru města na Masarykově náměstí se změnily k nepoznání. Včera neoficiálně a dnes již naostro zde otevírají cvičné pracoviště gastronomických oborů „U radnice”. A název je to opravdu symbolický, protože nové středisko studentů je opravdu hned vedle radnice.

V nové kavárničce, kde je k dispozici šestnáct míst, budou obsluhovat a pro návštěvníky také péct a vařit sami studenti školy. Otevřeno přitom bude ve všechních dnech vždy od 7.30 do 15.30 hodin.

Své dovednosti si tu vyzkouší studenti oborů cukrář a kuchař - číšník. Centrum poslouží také k výuce odborných kurzů pro dospělé. Jedná se například o barmanský kurz, moderní trendy studené kuchyně či přípravu moderních odlehčených dortů. „Vystřídá se zde na padesát studentů druhých a třetích ročníků školy a také zhruba padesát dospělých,” uvedla pro Deník vedoucí učitelka potravinářských oborů novobydžovské školy Radka Drobná.

A co budou v nové nekuřácké kavárničce nabízet? „Lidé si tu budou moci koupit především výrobky našich žáků zákusky, dorty, výrobky studené kuchyně, míchané nápoje a široký sortiment kávy. Zajistíme rovněž přípravu rautů a občerstvení například pro firmy či podnikatele,“ dodala Radka Drobná. Těm, kteří do kavárničky zamíří, se určitě budou líbit i mírné ceny. Například za kávu espreso dají dvacetikorunu, za tureckou kávu patnáct korun, obložené housky budou za třináct korun, chlebíčky podle druhů od devíti do jedenácti korun. Jak nám tu řekli, na výběr budou mít zákazníci zhruba třicet druhů cukroví, které budou obměňovat. Budoucí číšníci se v praxi naučí, jak mají obsloužit zákazníka nebo jak s ním komunikovat. Lidé tu dostanou příležitost něco dobrého zakousnout, a mohou se tak přesvědčit o kvalitě práce našich studentů,“ doplnila Radka Drobná.

Jak připomněl ředitel školy Vladimír Blažej, sami by změny nezvládli. Pomohly jim dotace z Evropské unie, Královéhradeckého kraje a Městského úřadu v Novém Bydžově.