Nadace takto podporuje oživování veřejného prostoru v konkrétních ulicích, městských čtvrtích, městských částech nebo celých obcích. Nejde však jen o zkrášlování okolí, ale podstatné je, že lidé proměňují místo společně, v místní komunitě. Domlouvají se na společném cíli, a tím zlepšují své vzájemné vztahy i vztahy k místu, kde žijí.

„Výzva je součástí programu Nadace Via Města z jiného těsta, který podporuje aktivní lidi měnící k lepšímu česká města," vysvětlila Veronika Bröcknerová z Nadace Via. „Chceme spolupracovat s lidmi, kterým záleží na tom, jak bude jejich okolí vypadat a jaké v něm budou mezilidské vztahy a do uskutečnění svých nápadů zapojí své sousedy, místní podnikatele i radnici," dodala. Celkem nadace rozdělí 850 tisíc korun. O podporu mohou žádat neziskové organizace založené na dobrovolnické práci i neformální skupiny aktivních lidí. Přihlásit se lze do 16. července.

V minulosti v rámci programu nadace podpořila například uskupení Živá vila v Prachaticích, které oživilo chátrající funkcionalistickou vilu, či založení komunitní zahrady v centru Liberce.

Nadace Via patří mezi největší české nadace. Jejím hlavním tématem je podpora aktivních lidí, kteří svým úsilím proměňují své okolí a tím i celé Česko k lepšímu – ať už jde o místní hybatele, filantropy či společenství aktivních lidí a komunity.