Speciální obleky královéhradecké hasiče ochrání před různými druhy chemických látek, obleky na klasické potápění tak odolné nejsou.

„Například suché obleky chrání proti chladu, poranění nebo oděrkám hasiče a dokáží zabránit jen lehké kontaminaci. Oproti obleku na klasické potápění jsou obleky Viking mnohem odolnější, jsou z celkově silnějšího materiálu a jsou těžší. Je to forma protichemického obleku, který dokáže odolávat různým druhům chemických látek," vysvětlila mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Cyklostezka měla být hotová letos v červnu. Teď se řeší, co s chráněnými obojživelníky.
Tůně místo cyklostezky. Staveniště v hradeckých lesích obsadili chránění čolci

Výstroj váží až 80 kilogramů, jenom přilba váží 16 kilo. „Výbava je určena pro zásahy při mimořádných událostech, kdy je například nutné potápět se v čistírnách odpadních vod nebo pro zásahy v chemických závodech. V obleku mohou hasiči do různých nádrží s chemikáliemi, kyselinami, louhy, naftou nebo benzínem,“ popisuje možnosti Martina Götzová.

Takové vybavení má v celé zemi jen centrální stanice v Hradci Králové a hasiči v Olomouckém kraji. Obleky umístěné v Hradci slouží i hasičům z Pardubického kraje. Východočeští hasiči v nich naposledy společně cvičili v lomu Leštinka u Skutče.

Poděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce