Tento způsob léta zdá se mi být poněkud podivným.

Tak si nyní stěžují provozovatelé východočeských kempů a koupališť. Kvůli mizernému počasí mají o třetinu nižší obsazenost než v minulých letech. Letní sezona ještě pořádně nezačala ani v Krkonoších. Déšť a chladno naproti tomu nahrává hradům a zámkům.

„Neházíme flintu do žita, sezona nemusí být prodělečná. Stačí, aby teď bylo 14 dní teplo, a pokud přijede dost lidí, ztráty budou vynahrazeny,“ uvedl Libor Macháček z Autocampingu Rozkoš.

„Letos to vzdávají zejména stanaři. Na druhé straně ale přibývá lidí s karavany a obytnými vozy,“ dodal.
„Zatím jsme měli kolem třetiny kapacit prázdných, ale už se to lepší. A na příští dny hlásí oteplení,“ přidala se recepční sečského kempu U letadla Pavlína Pinoková.

A naproti tomu třeba na Kuksu zaznamenali v úterý, které bylo asi nejchladnějším dnem léta, rekordní návštěvnost. Když už počasí nedovoluje lenošení u vody, lidé vyrážejí za památkami.

„Přišlo 680 lidí. A v sobotu 550. Déšť nám hraje do karet,“ uvedl zástupce kastelána na Kuksu Jindřich Kolda.

Storna řady tuzemských rekreací u vody hlásí i cestovní kanceláře. Východočeši si dovolené přebukovávají na zahraniční zájezdy k moři.

Problémy východočeským destinacím – hlavně v Krkonoších – kromě chladného července způsobuje i silná koruna. Ta zapříčinila odliv německé a nizozemské klientely. Z dovolené v Česku se totiž letos stala kvůli kurzu české měny luxusní záležitost.
. . .