Na případné úspory se připravuje i Galerie moderního umění v Hradci Králové. Ceny energií má zafixované do konce roku, pak se uvidí. „Pokud budou ceny neúnosné, tak můžeme snížit teploty ve výstavních prostorách. Mohli bychom jít až na 16 stupňů, sbírkám to neublíží. Ještě níž bychom mohli jít v depozitářích, tam je teoreticky možná teplota 12 stupňů,“ uvedl ředitel příspěvkové organizace Královéhradeckého kraje František Zachoval.

Náklady na osvětlení galerie optimalizovala už v roce 2020, kdy se muselo přistoupit k úsporám kvůli covidu. „Ve chvíli, kdy tady nemáme návštěvníky, tak zhasínáme. Takto jsme už ušetřili desítky tisíc korun,“ připomněl Zachoval.

Pokud by pak po Novém roce byly náklady na osvětlení neúnosné, má připravené ještě jedno opatření. „Prostě bychom svítili co nejvíc přirozeným světlem. Zjednodušeně řečeno, ve chvíli, kdy se setmí, tak bychom galerii pro návštěvníky uzavřeli,“ popsal krajní řešení energetické krize Zachoval.

Zdražování vstupenek galerie nechystá. Ceny tady stouply letos na jaře, pro dospělého z 60 na 100 korun. „Chceme udržet vstupné na přijatelné úrovni, zdarma k nám mohou už dnes přijít lidé po páté odpoledne, nabízíme slevy pro školáky a skupiny,“ dodal ředitel galerie.

Snížili teplotu

K úsporám už přistoupilo i hradecké Klicperovo divadlo. „Snížili jsme teploty o 1,5 stupně na 20 stupňů a například vodu v bojlerech ohříváme na 50 stupňů. Topit jsme letos začali až v polovině minulého týdne, už se tady nedalo vydržet. Níž už jít nemůžeme, riskovali bychom, že nám onemocní herci,“ řekla ředitelka divadla Eva Mikulková.

Energetická krize ovlivnila i zkoušky: „Nesvítíme klasickými reflektory, ale úspornými led světly. Také jsme omezili počet svícených zkoušek v generálkovém týdnu z šesti na tři,“ dodala.

Klicperovo divadlo má ceny elektřiny a plynu zafixované do konce roku. Už letos ale platilo divadlo za energie dvakrát víc než loni. „Ceny pro příští rok neznáme, ty soutěží centrálně město. Ale co jsem slyšela, tak jsou domluvené vstřícné ceny,“ poznamenala Mikulková. Zdražování vstupenek divadlo nechystá, sezónu zahájilo ve středu festivalem Čekání na Václava.

Skončila fixace

Spotové ceny elektřiny začíná od října platit hradecké artové kino Bio Centrál. „Už před létem nám skončila fixace a ceny stouply zhruba trojnásobně. Ještě loni jsme platili za elektřinu 400 tisíc ročně, teď počítáme, že to bude o půl milionu víc,“ konstatoval ředitel hradeckého kina Petr Vítek.

Ten věří, že díky zastropování už náklady dál nestoupnou a umělecké kino těžkou situaci ustojí. „Budeme muset zastavit investice, snažíme se zbytné věci odložit po zimě, až uvidíme, jak se situace vyvine,“ řekl Vítek.

Už teď ale hledá úspory, kde se dá. „Děláme audity naší technologie, abychom neplatili zbytečně tam, kde nemusíme, a školíme zaměstnance, poptáváme také fotovoltaiku, to by nám mohlo citelně pomoci,“ podotkl ředitel kina.

Kino zdražovalo vstupné v září ze 140 na 150 korun. „Stále jsme levnější než mutiplexy, návštěvníci se nám v létě po covidu vrátili, doufám, že situaci ustojíme,“ sdělil ředitel Bio Centrál. Kino bere centrální teplo od Tepelného hospodářství, takže to by v příštím roce zásadně zdražit nemělo. Nejvíc elektřiny přitom kvůli klimatizování sálů spotřebuje v létě.