„Chtěl jsem se podívat na odečet hladiny vody u jezu a uviděl jsem, že je tam ve vodě nějaká paní,“ vypráví třináctiletý Tomáš Benisch. Trojice kamarádů stojí nad hučícím jezem v Lučicích, části Chlumce nad Cidlinou, a vzpomíná na dramatické události.

Kluci všeho nechali, přeběhli most. „Paní nám říkala, že jí tam spadl, nebo skočil pes a že na něj nedosáhla, tak za ním šla do vody,“ rozvíjí příběh Petr Drahokoupil. Nejstaršímu z chlapců je dnes 14 let. „Táhlo ji to pod jez a zoufale se držela zídky nad ním,“ vyprávějí chlapci společně. Válec jezu byl v tu dobu zdvižený a voda podtékala pod ním. Hrozilo, že ženu i se psem vtáhne do smrtelné pasti.

Neznámí hrdinové začali muže oživovat s operátorkou linky 155 na telefonu. Ilustrační foto.
Neznámí hrdinové pomohli zachránit muže se zástavou srdce. Oživovali ho u zimáku

Třetím z party je Zdeněk Šolta, s jedenácti lety je z trojice nejmladší. Na začátku května kolem páté odpoledne byla voda v říčce notně studená. „Bylo sice sluníčko, ale žena byla celá bílá, podchlazená a z brady jí tekla krev,“ popisuje Petr Drahokoupil.

Žena držela psa nad hučícím jezem za obojek a chtěla, aby chlapci vytáhli z vody nejdřív právě jejího čtyřnohého miláčka. To se klukům povedlo, ale podchlazenou paní z vody vysvobodit nedokázali. „Viděli jsme přes most jet pána, tak jsme na něj volali, aby nám šel pomoct. Moc nám nechtěl pomáhat, hrozně spěchal,“ vzpomíná Zdeněk Šolta. „Položil kolo, vytáhli jsme ji a pak si vzal kolo a zase odjel. A to je asi všechno,“ doplňuje vyprávění kamarádů Petr.

Chlapci zavolali hasiče a rozběhlo se klasické záchranářské kolečko. Přijeli postupně policisté, hasiči a ženu ošetřila záchranka. „Obecně lze říci, že lidé by měli být ke svému okolí všímaví, v případě, že jsou svědky podobných situací, je třeba reagovat bezodkladně. Na povinnost poskytnutí první pomoci pamatuje i platná legislativa,“ připomíná mluvčí krajské policie Magdalena Vlčková, že se chlapci zachovali příkladně.

Mléčná banka uvítá mléko od matek do šesti měsíců věku jejich dítěte. Ilustrační foto.
Pomozte novorozencům. Hradecká nemocnice hledá dárkyně mateřského mléka

„Volal mi syn, ať pro něj rychle přijedu, že jsou tady záchranáři. Samozřejmě šok, co se to děje. Tak mi Zdenda řekl, že zachránili paní, která se topila,“ vzpomíná Jana Šoltová.

Na syna je hrdá, ale současně přiznává, že dodnes na událost nevzpomíná ráda. „Samozřejmě mi blesklo hlavou, že kluky mohla stáhnout do vody. Nebo kdyby viděli, jak je to tam semlelo, mohli z toho mít trauma,“ dodává maminka jednoho z chlapců.

Příběh o pohotové a odvážné záchraně by asi prošel bez povšimnutí nebýt strýce malého Zdenka. Luboše Kárníka třeba mrzí, že se klukům neozvala žena, které pravděpodobně zachránili život. „Ta paní víceméně ví přes svého tatínka, kdo jí pomohl. Kdyby chtěla, tak je mohla kontaktovat, ale do dneška neudělala nic," krčí rameny Luboš Kárník.

Obžalovaný je příbuzný dvou poškozených chlapců. Vinu před soudem odmítl. Podle znalců je retardovaný.
Dva malé chlapce údajně zneužil jejich příbuzný. Případem se zabývá krajský soud

Příběh o statečné trojici mladých rybářů se tak nakonec dostal na chlumeckou radnici a ta zorganizovala setkání s chlapci a jejich rodinami. „Máme ohromnou příležitost tady ocenit tři kluky z Olešnice za záchranu života, což se nestává běžně. Myslím si, že to je čin, který klukům můžou závidět i dospělí, protože se k tomu dokázali postavit právě jako dospělí lidé,“ řekl Vladan Kárník, starosta Chlumce, pod který Lučice patří.

Tomáš, Petr a Zdeněk tak dostali knížku s věnováním a drobné dárky. V únoru příštího roku je chce radnice ocenit na slavnostním vyhlášení reprezentantů města.