Policie a strážníci jsou v pohotovosti. Do Hradce Králové míří tisíce lidí.

Jako obvykle organizátoři obou akcí předpokládají, že se na sobě nezávislých akcích sjedou tisíce zájemců. Na nápor návštěvníků dohlédne státní policie a také strážníci městské policie.

Auta budou muset
jezdit pomaleji

„Především v sobotu, kdy je na Chlumu hlavní program, by měli návštěvníci počítat s tím, že tu budou platit určitá bezpečností opatření. Na silnici č. 35 z Hradce Králové na Jičín a zpět bude omezena rychlost z devadesáti na třicet kilometrů za hodinu od Rozběřic až po obec Lípa. Bude tu platit zákaz předjíždění a zastavení,“ řekla nám tisková mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Jak dodala, zákaz zastavení se bude opakovat také na odbočce na Chlum až k Máslojedům. „Sníží se tu rychlost z devadesáti na padesát kilometrů za hodinu,“ dodala Pešavová. Podle zástupců Gardy města Hradce Králové by bylo nejrozumnější, kdyby sem lidé přijeli na kolech.

Také na pořádek budou dohlížet ve Festivalparku zesílené hlídky dopravních a pořádkových policistů. „Řidiči by si měli uvědomit, že v okolí nejsou chodníky, takže by měli jezdit opatrněji a počítat s množstvím chodců,“ upozornila Pešavová.

Státní policisty doplní městští strážníci. „Budeme sledovat dopravu, aby na příjezdových komunikacích nedošlo k zácpám nebo dopravním nehodám. Podle potřeby budeme usměrňovat provoz. Naší hlavní náplní bude dohled na veřejný pořádek mimo areál i v centru města a parkování v okolí letiště,“ uvedla mluvčí Městské policie Hradec Králové Eva Čížková.

Na festival má přijet třicet tisíc lidí

Festival Rock for People se uskuteční ode dneška a potrvá do úterý 5. července. Pořadatelé počítají s tím, že přijede zhruba třicet tisíc lidí. Proto budou na silnicích desítky značek, které přivedou motoristy přímo do Festivalparku. Nad pořádkem a bezpečností bude ve festivalovém areálu bdít také 250 stewardů. Připraveny na místě budou také šestičlenné hlídky dobrovolných hasičů, které se budou střídat v sedmi směnách.

Návštěvníkům bude sloužit mimořádná doprava, která je doveze od terminálu nebo železničního nádraží přímo na letiště a zpět. Autobusy budou stavět u hlavního nádraží, OD Tesco, muzea a v ulici Akademika Berdny. Ve středu, kdy se budou návštěvníci rozjíždět domů, budou v desetiminutových intervalech k dispozici od 9 hodin do poledne.

Bez zajímavosti není ani fakt, že na festival pořadatelé pozvali dvacet dětí z hradeckého diagnostického ústavu. Čeká je například koncert nebo stan plný her či vtipných vynálezů. Na pondělní vystoupení Pavla Bobka se chystají ve dvou autobusech také senioři.

(pov)