U Chlumu duněla pyrotechnika
Společného nepřítele měli vojáci rakousko–uherské a pruské armády, kteří se utkali při rekonstrukci bitvy z roku 1866. Počasí.
Téměř hodinovou bojovou scénu ohrozily černé mraky, které však naštěstí přinesly jen drobné kapky. „Bylo by to poprvé, kdy by nám při ukázce pršelo,“ oddechl si Radek Balcárek z pořádající Gardy města Hradec Králové.
Připomínka části krvavé bitvy z roku 1866 stála téměř 700 tisíc korun. Jenom střelného prachu vojáci naládovali do kanonů a pušek přes 200 kilogramů. Na bojišti stejně jako v minulém roce vzplanulo dřevěné stavení, po okolí duněly pyrotechnické efekty.„Nálože a další pyrotechnika se umisťují až těsně před akcí, protože poté musí být stále pod dohledem. Nesmí se stát, aby se tam kolem třeba začaly motat děti,“ upozorňuje Radek Balcárek.
Mezi více než čtyřmi stovkami uniformovaných členů klubů vojenské historie z celé České republiky byl i šedesátiletý Vladimír Švec. Obsluhoval jeden z kanonů. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby Vladimír Švec nebyl hluchoněmý. „Je platným členem Gardy města Hradec Králové. Při ukázce kanon čistí, podává náboje a také nabíjí,“ sdělil novinářům jeden z pořadatelů Pavel Urban.
Zájem o dění na Chlumu mezi návštěvníky neopadá. „Akcí podobného typu přibývá, konkurence je větší, a lidé si tak mohou vybírat, kam vyrazit. Přesto tento rok dorazilo téměř pět tisíc diváků, což je více než vloni,“ pochvaluje si Radek Balcárek.
Pořadatelé letos vsadili i na vojenskou kapelu Muzik Spielmanzug Radeberg. A udělali dobře. Její hudba se nesla především při pátečním pochodu krajskou metropolí.
Sobotní řežbu u Chlumu snímalo také několik kamer rakouské televize, která záběry použije ve filmu o rakouské císařovně Sissi. „Věrohodnost střetu si pochvalovali. Řadu pasáží prý určitě použijí,“ uzavírá Radek Balcárek.