Když někdo v sobotu dopoledne projížděl městem, zřejmě se nestačil divit. Náměstím v Chlumci nad Cidlinou se totiž vedle sedláků procházeli vojáci z různých historických období, ale nechyběly například zcela současné mažoretky a přišel i tým malých fotbalistů. Na koních přijela selská jízda, vedle nejmodernějších aut  se objevily tři kočáry s koňmi. I radní se oblékli do historických kostýmů, které si půjčili v pardubickém divadle.

Historický průvod, který mířil z náměstí do zahrad zdejšího zámku Karlova koruna, měl přece jen ještě jednu zvláštnost. Mezi sedláky byl totiž zjevně nejmladší člen průvodu, teprve čtyřměsíční Vilém, kterého nic nerozházelo a usmíval se na svět.

Nic nebránilo tomu, aby si v zámeckých zahradách každý vybral, co chce vidět – trh, bitvu sedláků, jeden z koncertů či ohňostroj.

Ještě v neděli po mši svaté se zájemci mohli vydat na Pochod ve stopách sedláka Chvojky. Každé z dětí dostalo tričko s logem oslav. Čtyřdenní maraton, který začal uplynulý čtvrtek, uzavřely koncerty na koupališti.