Zámek patří k nejvýznamnějším barokním stavbám v Česku a je právem označovaný za nejzajímavější památku Chlumce. Interiérová expozice vtáhne návštěvníky do dějin rodu Kinských a seznámí je s chovem koní Kinských – chlumeckých plaváků. Uvidí i salónek loveckých trofejí.

Chlumecký skvost budete moci navštěvovat již od konce března. „Zámek plánujeme otvírat na Velký pátek 30. března. Od dubna se návštěvníci mohou těšit na novou Pohádkovou cestu. Parkem Vás provedou skřítci, kteří se starají o stromy v zámeckém parku. Při procházce naleznete nové postavy, příběhy a úkoly. A Samozřejmě ani letos nebude chybět Ples princezen, který se bude konat 20. května,“ prozradila kastelánka zámku Marcela Zahálková.

Od dubna bude zámek otevřen o víkendech a o svátcích. V letních měsících se můžete prohlídky zúčastnit každý den mimo pondělků. Příjemná procházka zámeckým parkem je zpřístupněna celoročně.

Nedaleko Chlumce nad Cidlinou se nachází další překrásný zámek - Hrádek u Nechanic. Státní zámek, který byl v roce 2001 prohlášen za Národní kulturní památku, byl postaven jako reprezentační letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839-1857. Jeho tvůrcem je František Arnošt, hrabě z Harrachu, představitel jilemnické rodové linie. Současná zámecká expozice ukazuje, jak bydlela šlechta ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení.

K vidění jsou reprezentační místnosti, apartmány hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty a zámeckou kapli. Letošní otvírání zámku se připravuje na 24. března. Zámek chystá tradiční akci Velikonoce na zámku probíhající od 24. března do 2. dubna.

„Návštěvníkům se poprvé v tomto roce otevřou reprezentační pokoje našeho zámku, které budou velikonočně vyzdobeny a jako vždy bude otevřena i historická zámecká kuchyně, kde bude připraveno občerstvení, teplé nápoje a vyhlášený bílý zámecký punč. Ve velikonočně vyzdobeném zámku jsou hosté seznámeni s historií Velikonoc, s jejich zvyky a tradicemi, ale i s dalšími zajímavostmi týkající se těchto nejstarších křesťanských svátků. Akce je zařazena jako výchovný program pro školy. V sobotu, neděli a ve svátky máme otevřeno od 9 do 16 hodin, ve všední dny pro předem ohlášené skupiny,“ uvedl kastelán státního zámku Hrádek u Nechanic Martin Rejman.   (hp)