Stmelené město a lítý boj v klikání na internetu. Tak popisuje jedna z obyvatelek Chlumce nad Cidlinou Marie Křepelová boj místních o výhru v hlasovací soutěži.

Cena je totiž lákavá – moderní hřiště pro děti s pohádkovými motivy za víc než milion korun. „Snaha uspět a získat pro naše děti hřiště město neuvěřitelně stmelila. Bojujeme jako jeden muž a jedna žena, atmosféra je úžasná. Podporu máme navíc i zvenčí – dnes mi náměstkyně hradeckého primátora paní Maclová posílala zprávu, že nám moc drží palce," usmívá se nadšeně Marie Křepelová.  Její slova potvrzuje i iniciátor výzvy k hlasování Milan Černý: „Výzvu jsme zprostředkovali přes chlumecké sportovce, skrze sociální síť a pak se to úspěšně rozkřiklo. Pan starosta nám umožnil použít k motivaci a větší informovanosti místních i městský web a rozhlas," pochvaluje si.

Hlasovací soutěž o plně vybavené Rákosníčkovo hřiště každoročně vypisuje obchodní řetězec Lidl už od roku 2012. Na území republiky tak pravidelně rostou nové herní prostory pro děti, aniž by města či obce musely sahat do vlastní kapsy.    Letos jich v republice plánují postavit rovných deset, a to ve čtyřech kategoriích. Ty se odvíjejí od počtu obyvatel a v té do deseti tisíc bojuje právě i Chlumec nad Cidlinou. „Chvíli jsme byli první, pak třetí, včera jsme klesli na čtvrtou, bohužel nevýherní příčku. Všechno se ale mění každým dnem, rozhoduje opravdu každičký hlas. V jiných kategoriích mají místy náskok i několik tisíc hlasů, takže už je prakticky nikdo neohrozí, ale v té naší je to skutečně lítý boj," vysvětlil Milan Černý.

Aktuální anketu spustil obchodní řetězec 9. února, hlasování probíhá ještě do neděle 8. března. Podpořit můžete svého favorita na webu i Facebooku, stačí zadat heslo Rákosníčkova hřiště. „Teď je důležité vytrvat a posílat hlasy. Máme šanci to dokázat," vzkazují za Chlumec odhodlaně Marie Křepelová s Janou Hubáčkovou, která vede místní malé děti v kroužku Klubíčko a rovněž se podílela na šíření této výzvy.

Bojuje i Hradec

V kategorii do sta tisíc obyvatel má dvě „želízka" v ohni i východočeská metropole. Ptáte se, jak je možné, aby jedno město bojovalo o víc, než jedno hřiště? „Vzhledem ke skutečnosti, že mezi sebou soutěží prodejny, nikoliv města samotná, je možné, že zvítězí více prodejen jednoho města," stojí v pravidlech soutěže.

Zda do budoucna v blízkosti prodejen Lidlu na Slezském předměstí a Okrouhlíku vyrostou barevná hřiště pro děti s pohádkovou tématikou, ukáže rovněž neděle.

Michaela Zumrová