Jarní povodně. Strašák, který děsí tisíce lidí žijících v zátopových oblastech, které ještě nejsou chráněny protipovodňovými opatřeními.

Letos jim velká voda na jaře kvůli malé sněhové pokrývce na horách nehrozí, řeky se však mohou rozvodnit po vydatných deštích kdykoli. Například v Chlumci nad Cidlinou jsou v ohrožení desítky domů. Město dlouhodobě připravuje scénář, jak tomu zabránit.

Starosta města Miroslav Uchytil tvrdí, že hotovo by mělo být nejpozději v roce 2022. Do té doby musí místní doufat, že se jim povodeň vyhne. Nové hliněné hráze na jihovýchodě města i v oblasti Lučice a další opatření včetně zvýšení propustnosti mostu, který leží směrem na místní část Kladruby, vyjdou zhruba na 150 milionů korun. Město chce ve spolupráci s Povodím Labe získat dotaci.

„Chlumec se musí podílet patnácti procenty této částky, s čímž je třeba počítat. Bude to velký obnos. Navíc se město bude starat o zátopové plochy, které vzniknou,“ uvedl starosta Uchytil s tím, že budou v běžném provozu sloužit jako relaxační zóny – jakési parčíky s lavičkami. Zatím je připravena projektová dokumentace pro územní rozhodnutí, dokumentaci pro stavební povolení i jeho získání bude v režii Povodí Labe.

Chlumec chce také vybudovat poldr. Ten by měl uchránit obydlí před vodou z polí po přívalových deštích. Tato investice si podle starosty vyžádá zhruba 35 milionů. „Tyto plány se snadno kritizují. Za dvacet let svého starostování jsem zažil čtyři povodně. Kritizovat tyto záměry může jen člověk, který nebydlí v ohrožených oblastech, nebo blbec. Protipovodňová opatření uchrání desítky domů a zabrání sta milionovým škodám,“ dodal.