Bezmála šest stovek farmářů kritizovalo českou vládu i celou Evropskou unii za to, jak se staví k nízkým výkupním cenám mléka, které pomalu „likvidují“ zemědělce.

Do boje za lepší podmínky se připojilo také Zemědělské družstvo Kratonohy. „Už půl roku strmě klesají ceny mléka, a začíná to být neúnosná situace. Pokud se něco nezmění, vydržíme v tomto stavu do konce roku a poté budeme muset začít jednat. Ztráty by se mohly vyšplhat na několik milionů,“ říká vedoucí živočišné výroby Stanislav Trnka.

Řešení, ke kterému by družstvo přistoupilo, už mnohá jiná v celé republice praktikují.

Výkupní cena mléka je nyní šest korun za litr. „Zemědělci prodělávají zhruba třicet procent na každém litru. Mléko vyrábějí pod náklady již sedm měsíců, a pokud se situace nezmění, dopadne to velmi špatně. Farmáři už nyní vybíjejí krávy a mohlo by se stát, že za první pololetí letošního roku ubude v republice kolem sedmi tisíc dojnic,“ upřesnil prezident Agrární komory České republiky Jan Veleba.

Poznamenal, že poté už by přestala být republika soběstačná i v produkci mléka.

„Nebudeme jen přihlížet tomu, jak se dostaneme do situace, kdy budeme dovážet už i mléko. To neuděláme,“ dodal radikálně Veleba.

Do stejné situace by se mohlo dostat družstvo v Kratonohách. „Vybíjení krav není jednoduchá záležitost. Zvíře nesmí být březí a platí i další přísná pravidla. Nejspíš by přicházel v úvahu prodej celého stáda do zahraničí,“ nastínil krizový plán Stanislav Trnka.

Ve svízelné situaci jsou však i rolníci zabývající se rostlinnou výrobou. „Omezuje se chov skotu, prasat a pro nás to už znamená letos propad v odbytu zhruba o dvacet procent,“ doplnil Pavel Málek ze společnosti Česká osiva Chlumec.

ANKETA: Co říkáte na protesty zemědělců v Chlumci?


Jan Koudelka, 19 let, student
"Ať klidně protestují, ale nevím, jestli jim to pomůže. Tím, že zablokují dopravu, akorát naštvou lidi."Simona Kalvodová, 29 let, na mateřské
Když mají pocit křivdy, tak by se ozvat měli. Myslím si, že asi těžko něčeho docílí. Je to strašně těžké.Alexandr Dědovský, 88 let, důchodce
"Zemědělci opravdu nemají na růžích ustláno. Ozvat by se měli, ale prostředky musejí volit jiné."Zdena Hejdová, 57 let, úřednice
"Je taková ekonomická situace, že si všichni musejí sáhnout do svých rezerv. Takhle to nevyřeší."

Josef Draštík, 19 let, student
"Chtějí se zviditelnit, tak protestují. Asi to má cenu, ale nevím, jestli jim to může v jejich situaci pomoct."Martin Dolan, 48 let, podnikatel
"Souhlasím s tím, aspoň se ozvou. Teď jsou ale ve vládě takové zmatky, že ničeho nedocílí." (lka)