Patnáct let starý dokument, který sice prošel několika úpravami, tak dostane zbrusu novou podobu, do níž by se měly promítnout také požadavky samotných občanů i firem. Náměty shromažďovalo město po celý loňský rok.

„Je potřeba reagovat na změny stavebního zákona a příslušné novely. Přestože dílčí úpravy jsme již sedmkrát učinili, v současné podobě není územní plán použitelný,“ vysvětlil důvody rázného kroku starosta Miroslav Uchytil.

Kromě zvětšení území, na němž by byla možná výstavba rekreačního bydlení nebo rozšíření výstavby rodinných domů, bude plán zahrnovat i předpokládanou stavbu obchvatu města směrem na Nový Bydžov. „V této lokalitě by mělo být navrženo také mimoúrovňové křížení silnice s železničním koridorem, bez ohledu na to, jakkoliv to bude náročné,“ upřesnil Uchytil.

Poznamenal, že České dráhy právě v tomto místě počítají se zrychlením průjezdů vlakových souprav až do rychlosti 140 kilometrů za hodinu.

„Proto bude počítáno s nadjezdem železnice na západním okraji města. Tato stavba může v budoucnosti stát stovky milionů korun. Pokud k tomu připočítáme i potřebnou síť návazných komunikací, pak se dostaneme i přes půl miliardy korun,“ říká starosta.

Vyčleněny budou také průmyslové plochy, které by měly navazovat na dopravní řešení, avšak s ohledem na rodinnou zástavbu. Změna jediného dokumentu přijde město na téměř půl milionu korun.

Konečná podoba plánu však v letošním roce dokončena nebude. „Počítáme s tím, že finální verzi schválíme na zastupitelstvu počátkem příštího roku,“ doplnil Uchytil.