V Chlumci by tak vzniklo 350 nových pracovních míst, což by městu vytrhlo trn z paty. „Regiony Chlumecka a Novobydžovska jsou paradoxně těmi, kde je míra nezaměstnanosti velmi vysoká,“ vysvětlil starosta Miroslav Uchytil.

Jednání ze strany ministerstva jsou již v plném proudu. „Nyní zjišťujeme veškerá pro a proti, zda by bylo vhodné a výhodné věznici v Chlumci postavit. Kdy toto prověřování skončí, však nemůžeme říci,“ uvedla tisková mluvčí Zuzana Steinerová. Nabízené budovy by získalo ministerstvo za hubičku. Město by je převedlo bezúplatně. Údržba prázdných prostor je však velmi náročná, aby mohly být v budoucnu využity k nějakému účelu, proto by radnice uvítala brzkou odpověď. „Ministerstvo slíbilo, že první základní informace nám sdělí do konce června. I když jsem trochu skeptik, zda to bude v tomto termínu. Ostatně nabídka trvá delší dobu a nyní už to nechceme uspěchat. Ten záměr je natolik lukrativní, že za chvíli čekání to stojí,“ poznamenal Uchytil.

Kromě vhodných budov město rezervuje dalších 17 hektarů přímo v průmyslové zóně, které by měly sloužit k výstavbě závodů, v nichž by vězni pracovali. „Nemyslím si, že vězeň by se musel válet u televize, být živen, šacen a mít pohodlí. Vězeň způsobí určitou škodu, a pak ještě dál žije z peněz daňových poplatníků,“ uzavírá rozhořčeně starosta. (sir)