Najít ve městě zahradní železnici není žádný med. Navigační tabule u cesty neexistují, místní lidé ji však naštěstí dobře znají. Aby ne, na zahradě domu rodiny Špecingerových v Rooseveltově ulici se rozrůstá už od roku 1998.

„Tehdy jsme měli návštěvnost přibližně dvacet lidí za den, dnes je to už kolem dvou set,“ pochlubil se Miloš Špecinger.

V areálu Chlumecké zahradní železnice se stará o viditelnější součást expozice, a to o tratě o rozchodu 250 a 600 milimetrů. „Na dvěstěpadesátce máme model lesní železnice ze Slovenska v poměru 1:3, šestistovka je zase průmyslový rozchod, který se používal v lomech, dolech a podobně. Mimochodem, tahle trať je stroprocentní originál. Na ní vozíme návštěvníky dovnitř,“ vykládá Miloš Špecinger.

Společeně s otcem Bohumilem připravili pro letošní sezonu novinku v podobě depa s minimuzeem železničních rekvizit. „Muzeum bylo i na starém depu. Ale máme tu pár nových kousků. Získáváme je buď na internetových aukcích, nacházíme je u tratí nebo nám je nosí lidé,“ vypráví Bohumil Špecinger.

Jeho doménou je zase stometrová trať o rozchodu 45 milimetrů postavená podle skutečné předlohy Rhétské dráhy v měřítku 1:22,5. „Máme tady model tunelu, železniční viadukt i tři zastávky Muot, Preda a Spinas,“ říká železničář tělem i duší.

Od 1. května budou moci návštěvníci jeho výtvor porovnat se skutečností prostřednictvím videoprojekce. Na šesti panelech se navíc zájemci mohou dozvědět vše o pestré historii Čiernohronské železnice.

Železničářský ráj je v provozu od poloviny dubna do prvního víkendu v říjnu. Další informace získáte na internetu www.chzz.eu