Zahradní železnici začal stavět Bohumil Špecinger před jedenácti lety. Tehdy ještě pro svého syna. Nyní přivítá každý volný víkend desítky zájemců. „Prohlídky se konají o těch víkendech, kdy nejsme se synem v práci. Oba totiž pracujeme na dráze,“ vysvětlil milovník vlaků.

Všechny modely, které jeho zahrada skrývá, jsou plně funkční a na jedné z tratí se mohou příchozí také svézt. „Na nejširším rozchodu kolejí jezdí od pokladny nahoru k muzeu vlak, přičemž vagon je vyroben z bývalého nákladního vozíku. Ten jsme se synem přestavěli a připevnili na něj lavičky,“ uvedl Špecinger.

Kromě vlastního železničního muzea, kde je k vidění i sbírka starých kartonových jízdenek, je největší chloubou obou stavitelů autentický model alpské Rhétské dráhy.

Na 160 metrech čtverečních vzniklo více než sto metrů kolejí, které věrohodně mapují úsek švýcarské Albulabahn. „Každý rok jezdím fotit a mapovat celý úsek až do nejmenších detailů, včetně horských masivů či domů. Máme před sebou ještě několik úprav,“ doplnil Špecinger.
Návštěvníci si odnesou na památku kartonovou jízdenku, která je dnes minulostí. „V naší sbírce máme nejcennější kus z roku 1946,“ pochlubil se Bohumil Špecinger.

Fotogaleriiželeznice najdete vpravo, audio připravujeme.