Město s necelými pěti a půl tisíci obyvateli nejvíce proslavil dramatik a spisovatel Václav Kliment Klicpera. Po fotbalové planetě jej navíc znají lidé i díky legendárnímu Ladislavu Vízkovi.

Do širšího povědomí se město s ikonickou stavbou zámku Karlova Koruna dostalo v nedávné době i tím, že jej několikrát spláchla velká voda. Poslední povodeň Chlumec postihla před pěti lety. A právě protipovodňová opatření již patří mnoho let i k evergreenu předvolebních slibů. Stejně, jako snižování nezaměstnanosti.

„Ano, toto jsou témata, kterými město posledních let žilo, ale vše se už obrací k lepšímu a za poslední čtyři roky došlo k obrovskému pokroku,“ řekl starosta Chlumce Miroslav Uchytil, který je na starostovském postu již matadorem - letos si „odkroutí“ již své páté funkční období.

Koho máme na radnici?
Starosta:
Miroslav Uchytil (KDU-ČSL)

Místostarosta:
Arnošt Vítek (BPP)

Radní:
Jaroslav Krenčík
Miroslav Louda
Ivo Kučera
Luboš Suchánek
Vladan Kárník

Zastupitelé:
Irena Bereščáková
Jana Bernartová
Martin Firbacher
Josef Komárek
Jitka Koulová
Jiří Krenčík
Martina Kukalová
Petr Kycetl
Vladimír Novák
Jaroslav Špičák
Lubomír Tuček
Ladislav Vacek
Tomáš Vlasák
Marcela Zahálková

Výsledky voleb 2014:
1. KDU-ČSL (31,59 % - 7 mandátů);
2. VPM (16,52 % – 4);
3. ODS a Nezávislí (12,68 % – 3);
4. Nez. a TOP 09 (11,1 % – 2);
5. Nestraníci (10,35 % – 2);
6. ČSSD (10,05 % – 2);
7. KSČM (7,71 % – 1)

Přijdou nečekaně, spláchnou vše, co se jim postaví do cesty. Řeč je o povodních, kterých si Chlumec nad Cidlinou čas od času „užije“. Po několika letech volání po protipovodňových opatřeních se však i v této otázce blíží Chlumec do cílové rovinky.

„Po letech vyjednávání s úřady a vlastníky pozemků máme nyní projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí, které by mohlo být hotové do konce října a vlastníme i většinu potřebných pozemků, “ nechal se slyšet chlumecký starosta Miroslav Uchytil s tím, že je Chlumec v současné době konečně připraven plnohodnotně s Povodím Labe požádat o dotace tak, aby výstavba protipovodňových opatření začala již roce 2020.

„Odhad této masivní výstavby, která nemá v dějinách Chlumce obdoby, je 150 milionů korun, kdy by 85 procent měly pokrýt dotační peníze,“ dodal starosta Chlumce s dodatkem, že hlavně v roce 2020 je město připraveno dát z vlastní kapsy zbylých 15 procent. A může si to dovolit.

Nulová zadluženost

V současné době má totiž město oproti jiným výhodu v tom, že má absolutně nulovou dluhovou službu, tedy že nesplácí žádnému bankovnímu domu úvěr. „Naopak se nám výrazně dařilo při získávání dotačních peněz. Například do oprav a rozvoje vodovodních a kanalizačních sítí tato dotační částka dosáhla 65 milionů korun,“ dodal první muž chlumecké radnice.

Před minulými volbami žil Chlumec i otázkou vysoké nezaměstnanosti, kdy se město několik let marně snažilo nalákat nové investory a využít polohy města nedaleko dálnice Praha – Hradec Králové. Ne vždy ale měly pro tento krok radnice všichni pochopení. I tyto spory se však podařilo vyřešit a na pozemku průmyslové zóny, které v posledních letech sloužily spíše jako skládka, vyrostl areál firmy Bidfood za téměř čtvrt miliardy korun.

„Jsem rád, že se tato investice podařila zrealizovat. Nyní se jedná o největšího zdejšího zaměstnavatel. V současné době, tedy 14 dní po otevření areálu, má již 70 lidí a do konce roku chce kapacitu navýšit na konečných 135 lidí,“ uvedl Miroslav Uchytil, který však doufá, že firmou Bidfood příliv velkých investorů neskončí.

Úspěch
Stavba nové knihovny na chlumeckém náměstí.

Průšvih
Pilotní program vydávání občanských průkazů.

Ve výčtu úspěchů končícího volebního období nezapomněl starosta ani na opravu náměstí, či vybudování nové knihovny na náměstí. „Ta vznikla na místě staticky narušeného domu, který se již nedal zachránit. Od té doby, co jsme knihovnu otevřeli, nabíráme každý měsíc desítky a desítky nových čtenářů,“ dodal starosta, jež zažil i „volební“ prohry. „I přes velký úspěch se nám nepovedlo udržet pilotní program projektu vydávání občanských průkazů. Ale projekt v žádném případě nevzdáváme,“ uvedl starosta a jako svůj další neúspěch označil i zpoždění nové rozlučkové síně.